Σκορ, βαθμολογίες παικτών και τι μάθαμε

Η FC Barcelona άνοιξε μια διαφορά 11 βαθμών στην κορυφή της La Liga επικρατώντας εκτός έδρας της Βιγιαρεάλ με 1-0 το βράδυ της Κυριακής. Εδώ είναι το σκορ, οι βαθμολογίες των παικτών και τι μάθαμε.

Βιγιαρεάλ 0-1 Μπαρτσελόνα

Πέδρι, 18

Μάρκ-Αντερ Τερ Στέγεν

Έκλεισε η γωνία για το σουτ του Χοσέ Λουίς Μοράλες στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, όπως φαίνεται απέναντι στη Σεβίλλη, δεν είχε πολλά να κάνει λόγω του πόσο καλά λειτουργεί γενικά η πίσω γραμμή του. 7

Αλεχάντρο Μπάλντε

Έπαιξε μια κακή μπάλα στη μεγάλη περιοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν δυνατός στο τάκλιν. Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με μια υπέροχη ντρίμπλα σλάλομ στην περιοχή της Βιγιαρεάλ. Όχι τόσο εντυπωσιακό όσο ο Jordi Alba την περασμένη εβδομάδα, αλλά παραμένει σταθερό. 7

Andreas Christensen

Στερεά από τον Δανό όπως πάντα. Φαινόταν ότι δεν είχε μεγάλες στιγμές για να μιλήσει, αλλά βρισκόταν πάντα στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή για να σβήσει οποιονδήποτε πιθανό κίνδυνο, όπως φαίνεται με ένα μπλοκ χρόνου από μια απειλητική πάσα κοντά στο τετράγωνο των 18 γιάρδων του. 7

Ronald araujo

Ονομάζεται «ασυναγώνιστος» από την ομάδα σχολίων της Movistar όταν παρακολουθεί πίσω για να σβήσει μια κίνηση του Yeremy Pino και να καθαρίσει τον κίνδυνο μέσα σε 10 λεπτά. Πήρε μια κίτρινη κάρτα για μια μαλακή μπάλα με το χέρι και θα χάσει τον επόμενο αγώνα. Αλλά η όποια πίστωση έχασε γι' αυτό εξαργυρώθηκε με μια άλλη εξαιρετική απόσταση για να αποτρέψει τον Πίνο από το να σκοράρει γύρω στην ώρα. Είχε όλο το βράδυ τον αριθμό του Ισπανού διεθνούς. 9

Τζουλς Κούντε

Έκανε ένα γεύμα από την απομάκρυνση που έπαιξε τον Jose Luis Morales στο ημίχρονο που πλησίαζε, αν και η πάσα του Pedri δεν ήταν η καλύτερη. Μπλόκαρε μια επικίνδυνη σέντρα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και μια άλλη στο θάνατο. 7

Frenkie de Jong

Ξεκίνησε με ένα ήσυχο άνοιγμα 20 λεπτών και στη συνέχεια ανέλαβε σταδιακά το παιχνίδι. Ξεκίνησε την κίνηση που οδήγησε στο γκολ του Pedri και επίσης έβαλε τον Λεβαντόφσκι με μια υπέροχη μάρκα. Τα έξι κοψίματα και τα δυνατά του τάκλιν σήμαιναν ότι έδωσε τον σωματικό παλμό της Μπάρτσα και δεν υπαγόρευε απλώς τον ρυθμό με το πλέι μέικινγκ του. Δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε όλες τις ντρίμπλες του. 9 – ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Φράνκ Κέισι

Ήταν δύσκολο γι 'αυτόν να προχωρήσει δημιουργικά λόγω του πόσο πολύ βρισκόταν στην υποδοχή των σκληρών πραγμάτων της Βιγιαρεάλ, με τα μέλη της αντιπολίτευσης συχνά να προσποιούνται ότι τους είχε κάνει φάουλ. Μερικές φορές ήταν εύκολο να ξεχάσουμε ότι ήταν στο γήπεδο και ήταν καλύτερος απέναντι στη Σεβίλλη, αλλά είχε λιγότερο επιθετικό ρόλο εδώ. 6

Πεδρί

Ξεκίνησε άριστα με ένα πεντανόστιμο μέσω μπάλας για τον Λεβαντόφσκι και έγινε μόνο καλύτερος. Άλλη μια σφαίρα από σέντρα από το δεξί άκρο συνέδεσε με τον Andreas Christensen αλλά δεν ήταν αρκετή για να απειλήσει το γκολ. Στο 17λεπτο τελείωσε μια εξαιρετική κίνηση με 1-2 με τον Λεβαντόφσκι και έβαλε μπροστά την Μπάρτσα. Άφησε ελεύθερο τον Ραφίνια αργότερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Ένα μικρό χτύπημα ήταν μια κακή πάσα για τον Κούντε που ο Γάλλος δεν κατάφερε να συναντήσει, κάτι που έπαιξε τον Χοσέ Λουίς Μοράλες στο χτύπημα του ημιχρόνου. Πιο ήσυχο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το 45άρι του ήταν υπεραρκετό για να συζητηθεί. 9

Gavi

Έπαιξε πιο κεντρικά στα πρώτα σημεία του αγώνα και επιπλήχθηκε από τον Τσάβι για μια άστοχη μπάλα στα άκρα όταν προσπαθούσε να αποβάλει τον Λεβαντόφσκι. Είχα μια δύσκολη βραδιά με τον χειρισμό, αλλά όπως πάντα, δεν ενέδωσε ποτέ. Άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο με περίπου μια ώρα του τέταρτου για να παίξω με καλύτερη διανομή. 7

Robert Lewandowski

Άλλο ένα mixed bag από την Pole. Έχασε μια ευκαιρία να περάσει στο τέρμα από μια υπέροχη πάσα του Pedri στις πρώτες πόρτες και χτύπησε κατευθείαν στον Pep Reina. Έδωσε ασίστ στον Pedri με μια υπέροχη κίνηση 1-2, αλλά στη συνέχεια έχασε άλλη μια ευκαιρία μετά από ένα υπέροχο chip Frenkie που δεν ήταν και το πιο εύκολο. Ο Ραφίνια έπρεπε να είχε πάει καλύτερα με την πάσα του στο δεύτερο ημίχρονο. 7

Raphinha

Μπόρεσε να έρθει πιο κεντρικός λόγω του Kounde που κατείχε τα δεξιά. Όπως και ο Gavi, η κατανομή του στα φτερά ήταν λίγο βαριά. Αν και ήταν σημαντικός στη δημιουργία του γκολ του Πέδρι, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί δύο ροδακινί πάσες από τους Πέντρι και Λεβαντόφσκι. Ήταν η πρώτη αλλαγή του Τσάβι για τον Φεράν Τόρες με 10 λεπτά ελεύθερο και έλαβε κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, ο προπονητής φαινόταν ευχαριστημένος μαζί του. 6

Τι μάθαμε:

Η Μπαρτσελόνα είναι τώρα 11 βαθμούς μακριά αφού αρνήθηκε να δεχθεί bullying από έναν σκληρό αντίπαλο και πέτυχε άλλη μια νίκη στο δρόμο για να παραμείνει αήττητη σε 16 αγώνες.

Οι Pedri, ο Ronald Araujo και ο Frenkie de Jong αποδείχθηκαν για άλλη μια φορά μεγάλοι παίκτες και ανέγγιχτοι στην αρχική ενδεκάδα. Υπήρχαν όμως πολλές λιγότερο απασχολημένες αλλά και πάλι καλές εμφανίσεις σε όλη την ομάδα, εξ ου και η αφθονία των σημείων «7».

Μερικά αστέρια στο περιθώριο, όπως ο Frenck Kessie και ο Raphinha δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία να εντυπωσιάσουν, αλλά δεν απειλούνται προς το παρόν λόγω τραυματισμών των Sergio Busquets και Ousmane Dembele.

Η Μπάρτσα ήταν καλή, αλλά ίσως έπρεπε να είναι καλύτερη κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την Πέμπτη στο Γιουρόπα Λιγκ.