Ο Τσάβι Ερνάντεθ έδειξε ξανά έμπειρη διαχείριση εντός του παιχνιδιού στην FC Barcelona με αυτήν την αλλαγή

Ο Τσάβι Ερνάντεθ έδειξε για άλλη μια φορά εξαιρετική διαχείριση εντός του παιχνιδιού με τις αλλαγές που έκανε κατά τη συναρπαστική νίκη της FC Barcelona με 3-2 εκτός έδρας στη Λεβάντε στη La Liga το βράδυ της Κυριακής.

Παρά το γεγονός ότι εκτέλεσαν τρία πέναλτι, η τελευταία κεφαλιά του Λουκ ντε Γιονγκ, βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις, σήμαινε ότι οι Μπλαουγκράνα κατάφεραν να πετύχουν τον πρώτο τους θρίαμβο στο Estadi Ciutat de Valencia από το 2018 υπό την κυριαρχία του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Η Barca είχε τέσσερις προπονητές από τότε, αλλά ήταν για άλλη μια φορά μια έξυπνη αλλαγή από τον Xavi Hernandez, τη δεύτερη του σε τέσσερις ημέρες, που ανέτρεψε την ισορροπία του αγώνα όταν οι μάρκες ήταν χαμηλές.

Την Πέμπτη, κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε ένα ένθερμο Deutsche Bank Park, οι Καταλανοί έχασαν επίσης με 1-0 στον προημιτελικό του Europa League στο πρώτο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τσάβι έφερε στη συνέχεια τους Ουσμάν Ντεμπελέ και Φρένκι ντε Γιονγκ που ανέτρεψαν την τύχη των Μπλαουγκράνα και ξεκίνησε την κίνηση που είδε τον Φεράν Τόρες να ισοφαρίζει. Εξαιτίας αυτού, η Μπάρτσα πηγαίνει τώρα στον επαναληπτικό αγώνα στο Καμπ Νόου αυτή την εβδομάδα με ισορροπία και με εντελώς διαφορετικό πνεύμα από ό,τι είχε ακόμα πίσω.

Αυτό το καμέο ήταν αρκετό για να ξεκινήσει το ζευγάρι χθες το βράδυ. Αλλά και πάλι με τη Μπάρτσα 1-0 πίσω και τη Λεβάντε να εκτοξεύει δεύτερο πέναλτι που χάθηκε, ο Τσάβι μέτρησε πώς θα μπορούσε να επεκτείνει το αήττητο σερί 14 αγώνων της Μπάρτσα σε 15 και παρουσίασε τους Πέντρι και Γκάβι.

Σε ελάχιστο χρόνο, το ζευγάρι συνδυάστηκε για να βρει τον Ντεμπελέ, ο οποίος στη συνέχεια σημείωσε την 11η ασίστ του στη σεζόν για να ταιριάζουν με τους Καρίμ Μπενζεμά και Λιονέλ Μέσι όταν ο Pierre-Emerick Aubameyang έστειλε με κεφαλιά τη σέντρα του.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Gavi πήγε σε ένα εντυπωσιακό τρέξιμο σλάλομ στο δεξί άκρο του Ντεμπελέ και διάλεξε τον Pedri για να πετύχει το τρίτο του γκολ σε πέντε αγώνες καθώς η Barca ολοκλήρωσε την επιστροφή της.

Δυστυχώς, ένα τρίτο πέναλτι για τη Λεβάντε σήμαινε ότι οι γηπεδούχοι διευθέτησαν το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Λουκ ντε Γιονγκ στο θάνατο σήμαινε ότι η Μπάρτσα πήγε σπίτι με τρεις βαθμούς.

«Κάναμε τεράστια προσπάθεια, δεν παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο όμως», σημείωσε μετά ο Τσάβι. «Πρέπει να κάνουμε αυτοκριτική. Ήμασταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και έχουμε τον Luuk και τον [Marc Andre] ter Stegen να κάνουν τη διαφορά».

«[Αυτοί είναι] τρεις χρυσοί βαθμοί για να παραμείνουμε στον αγώνα, είμαστε ακόμα δεύτεροι και δεν μπορούμε να γλιστρήσουμε. Χωρίς να παίξουμε καλά, κερδίσαμε», κατέληξε ο προπονητής.

Όμως, χάρη στην έξυπνη διαχείριση του εντός του παιχνιδιού, η Μπάρτσα εξακολουθεί να έχει την ευκαιρία να σκοράρει στη La Liga και να παραμένει φαβορί στην ήπειρο.