Αυτό που είπε ο προπονητής της Μπαρτσελόνα Τσάβι Ερνάντες είναι «ένα από τα πιο άδικα» πράγματα που έχουν γίνει μάρτυρες

Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, Τσάβι Ερνάντες, αναφέρθηκε σε ένα από τα πιο «άδικα» πράγματα που έχει δει ποτέ στο ποδόσφαιρο.

Η ομάδα του θρυλικού μέσου απόλαυσε τη νίκη με 2-0 επί της Κάντιθ την Κυριακή στο Camp Nou, η οποία διατήρησε το προβάδισμα των οκτώ βαθμών έναντι της σκληρής αντιπάλου Ρεάλ Μαδρίτης στη σύνοδο κορυφής της La Liga.

Η νίκη έγινε δυνατή με ένα γκολ και μια ασίστ του Σέρτζι Ρομπέρτο, ο οποίος σκόραρε και στη συνέχεια έστησε τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σε λίγα λεπτά πλησιάζοντας το ημίχρονο.

Μετά το σφύριγμα της κανονικής διάρκειας, ο Τσάβι υπερασπίστηκε τον συμπατριώτη του απόφοιτο της Λα Μασία, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Πέδρι κατά τη διάρκεια του πρώτου αγώνα των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ της Πέμπτης και είναι έτοιμος να ξεκινήσει στο ρεβάνς στο Ολντ Τράφορντ αυτή την εβδομάδα.

«Η κριτική στον Σέρτζι Ρομπέρτο ​​είναι από τις πιο άδικες που έχω δει», είπε ο Τσάβι.

«Έχει πάντα καλή απόδοση όπου κι αν παίζει, δεν παραπονιέται ποτέ, έχει μια θεαματική συμπεριφορά. Είναι ένας τρομερός αρχηγός, είναι ανιδιοτελής, και είναι η Μπάρτσα διαρκώς», πρόσθεσε ο Τσάβι.

Αν και ο Τσάβι μπορεί να υπερέβαλε λίγο εδώ, λαμβάνοντας υπόψη τα 30 χρόνια του στο παιχνίδι από τότε που ανακαλύφθηκε από τη Μπάρτσα ως προ-έφηβος, είναι αδύνατο να μην παρατηρήσετε το μίσος που λαμβάνει ο Ρομπέρτο ​​από ένα συγκεκριμένο τμήμα της βάσης των θαυμαστών στο διαδίκτυο.

Η νίκη επί της Κάντιθ πρέπει να έχει δυσκολέψει την τηλεθέαση για ορισμένους οπαδούς του Twitter που την έχουν για τον Ρομπέρτο ​​και τον Φεράν Τόρες με 55 εκατ. ευρώ (58 εκατ. δολάρια).

Παρά τα καλά στατιστικά του Ρομπέρτο, ο Τόρες ψηφίστηκε ως ο παίκτης του αγώνα και ένιωσε ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν τα καλύτερα 45 λεπτά που έπαιξε με τη φανέλα της Μπάρτσα από τότε που πήγε από τη Μάντσεστερ Σίτι τον Ιανουάριο του 2022.

Σε αντίθεση με τον Ansu Fati, ο Torres αξιοποίησε στο έπακρο την ευκαιρία του να λάμψει σε ένα σπάνιο ξεκίνημα μπροστά από τον Raphinha, κάτι που παρατήρησε ο Τσάβι.

«Έχει κάνει ένα βήμα προς τα εμπρός για να αποκτήσει αυτοπεποίθηση», αναγνώρισε ο επικεφαλής προπονητής.

Ο Τόρες προτίμησε να επικεντρωθεί στην ομαδική προσπάθεια στη δική του συνέντευξη μετά τον αγώνα, ωστόσο, λέγοντας ότι το άνετο προβάδισμα των Καταλανών στον πίνακα του πρωταθλήματος «αντανακλά το πώς δουλεύαμε».

«Δουλεύουμε πολύ σκληρά από την αρχή της σεζόν και τώρα βρισκόμαστε σε μια εξαιρετική στιγμή», υποστήριξε περαιτέρω.