Ο ήρωας του Παγκοσμίου Κυπέλλου των ΗΠΑ, Κρίστιαν Πούλισιτς, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για τραυματισμό - αλλά ορκίστηκε να παίξει το Σάββατο

Η πάνω σειρά

Ο Αμερικανός φόργουορντ Κρίστιαν Πούλισιτς μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο για περαιτέρω αξιολόγηση μετά από ένα μεγάλο χτύπημα από τον Ιρανό τερματοφύλακα ενώ σημείωσε το μοναδικό γκολ στο 1-0 της Τρίτης. νίκη για τις ΗΠΑ, σε αυτό που ήδη χαιρετίζεται ως ένα από τα πιο διάσημα γκολ στην ιστορία του αμερικανικού ποδοσφαίρου, αλλά ο αστέρας του ποδοσφαίρου υποσχέθηκε την Τρίτη ότι θα είναι έτοιμος να παίξει τον επόμενο αγώνα.

Βασικά Στοιχεία

είπε εκπρόσωπος του αμερικανικού ποδοσφαίρου Forbes Ο Πούλισιτς μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με «τραύμα στην κοιλιά και υποβλήθηκε σε σαρώσεις».

Ο φόργουορντ μοιράστηκε ένα Snapchat θέση από το νοσοκομείο αργότερα μέσα στην ημέρα, λέγοντας: «Λοιπόν, περήφανοι για τους τύπους μου, θα είμαι έτοιμος το Σάββατο, μην ανησυχείτε».

Ο Πούλισιτς σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 38ο λεπτό του αγώνα της Τρίτης, στη συνέχεια συγκρούστηκε αμέσως με τον Ιρανό τερματοφύλακα Αλιρέζα Μπεϊρανβάντ και κατέβηκε για αρκετά λεπτά.

Ο Πούλισιτς επέστρεψε για λίγο στο παιχνίδι, αλλά φάνηκε ταλαιπωρημένος από το χτύπημα και αντικαταστάθηκε εκτός παιχνιδιού για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.

Το γκολ ήταν απαραίτητο σε ένα παιχνίδι που πρέπει να κερδίσει οι ΗΠΑ, οι οποίες θα είχαν αποκλειστεί με ισοπαλία ή ήττα από το Ιράν.

Τι να προσέχεις

Οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία σε έναν αγώνα των 16 στις 10 π.μ. ώρα ανατολικής ώρας το Σάββατο.

Βασικό υπόβαθρο

Οι ΗΠΑ κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Τρίτης, με το γκολ του Πούλισιτς να χρησιμεύει ως η απαραίτητη βαθμολογική επιτυχία λίγο πριν το ημίχρονο. Η ομάδα των ΗΠΑ επιβεβαίωσε περισσότερη αμυντική παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο, αποκρούοντας κύμα επί κύματος επιθέσεων καθώς η ιρανική ομάδα πίεζε απεγνωσμένα για ένα γκολ ισοφάρισης που θα της επέτρεπε να τερματίσουν πάνω από τις ΗΠΑ στον όμιλο Β και να προκριθούν στη φάση των 16. Ο Πούλισιτς, 24 ετών, θεωρείται ευρέως ως ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα ανδρικού ποδοσφαίρου στην Αμερική όλων των εποχών. Παίζει ποδόσφαιρο συλλόγου για την Τσέλσι στο Λονδίνο και ήταν μέλος της ομάδας της Τσέλσι που κέρδισε το Ο τίτλος του UEFA Champions League το 2021, θεωρείται το μεγαλύτερο έπαθλο στο ποδόσφαιρο συλλόγων.

Περισσότερες Πληροφορίες

Οι ΗΠΑ Κερδίζουν το Ιράν — Προκρίνονται στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου (Forbes)

Ο στόχος Havertz: Πώς η αδίστακτη ακρίβεια της Chelsea εξέθεσε την αδυναμία της Man City στον τελικό του Champions League (Forbes)