Η Σαουδική Αραβία προκαλεί σεισμικό σοκ στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Αργεντινή

Ο Saleh Al-Shehri από τη Σαουδική Αραβία πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του αφού σημείωσε ένα γκολ για να κάνει το 1-1 κατά τη διάρκεια του αγώνα του Παγκόσμιου Κυπέλλου FIFA Κατάρ 2022 στην ομάδα C μεταξύ Αργεντινής και Σαουδικής Αραβίας στο στάδιο Lusail στις 22 Νοεμβρίου 2022 στο Lusail City, Κατάρ .

James Williamson – Ama | Getty Images Sport | Getty Images

Η Σαουδική Αραβία έκανε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς η εκπληκτική σόλο προσπάθεια του Salem Al-Dawsari εξασφάλισε τη νίκη με 2-1 επί της Αργεντινής στον Όμιλο C στο Lusail Iconic Stadium.

Ο χρόνος σταμάτησε καθώς ο Al-Dawsari έβγαλε τη μπάλα από τον ουρανό και γύρισε μέσα σε δύο αμυντικούς της Αργεντινής προτού κουλουριάσει το τέλος του πέρα ​​από τον αμυντικό της Aston Villa, Emiliano Martinez, δημιουργώντας μια από τις μεγαλύτερες στιγμές τελικών Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Λιονέλ Μέσι είχε δώσει προβάδισμα σε ένα από τα φαβορί πριν από το τουρνουά από το σημείο του πέναλτι μετά από μια αμφιλεγόμενη απόφαση VAR (10), αλλά ο Σάλεχ Αλ-Σεχρί ισοφάρισε μόλις τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο για να δημιουργήσει μια πανίσχυρη ανατροπή.

Το αποτέλεσμα τερμάτισε το αήττητο σερί 36 αγώνων της Αργεντινής, συνεχίζοντας την ήττα από τη Βραζιλία πριν από τρία χρόνια, αλλά αυτή ήταν η μεγαλύτερη μέρα στην ιστορία του ποδοσφαίρου της Σαουδικής Αραβίας.

«Αυτό πονάει πολύ. Ονειρευόμασταν να ξεκινήσουμε το Παγκόσμιο Κύπελλο με νίκη», δήλωσε ο συνεργάτης του Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνεθ. «Αλλά συνέβη και τώρα πρέπει να προπονηθούμε και να σκεφτούμε μπροστά.

«Χάσαμε αυτό το παιχνίδι λόγω δικών μας λαθών, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Υπάρχουν λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά και πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας».

Όταν η Αργεντινή έχασε για τελευταία φορά τον πρώτο της αγώνα των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1990 – ενάντια στο Καμερούν – έφτασε στον τελικό όπου έχασε από τη Γερμανία, αλλά αυτό θα είναι ελάχιστη παρηγοριά για τους Νοτιοαμερικανούς αυτή τη στιγμή μετά την ήττα από τη χώρα που κατατάχθηκε στην 51η θέση. παγκόσμιο ποδόσφαιρο.