Ο Ράφαελ Ναδάλ περνάει στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν, θα υποβάλει προσφορά για ρεκόρ 21ου τίτλου Grand Slam

Ο Ράφαελ Ναδάλ πέρασε στον τελικό του Αυστραλιανού Όπεν και πλέον βρίσκεται στο χείλος της ιστορίας.

Ο 35χρονος Ισπανός δεν παρουσίασε αρνητικά αποτελέσματα από μια νίκη στα προημιτελικά πέντε σετ επί του Denis Shapovalov, στην οποία αντιμετώπισε στομαχικές διαταραχές και ήταν αποτελεσματικός στην αποστολή του Νο. 7 Matteo Berrettin, 6-3, 6-2, 3- 6, 6-3, με κλειστή την οροφή στο Rod Laver Arena λόγω βροχής.

Ο Ναδάλ βρίσκεται στον 29ο μεγάλο τελικό του και τώρα θα διεκδικήσει τον ρεκόρ του 21ου τίτλου Grand Slam στον τελικό της Κυριακής, είτε με τον Νο. 2 Daniil Medvedev, τον πρωταθλητή του US Open, είτε με τον Νο. 4, τον δευτεραθλητή του French Open, Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Ναδάλ είναι 1-4 στους τελικούς του Australian Open, με τον μοναδικό του τίτλο Down Under να έρχεται το 2009 σε πέντε σετ επί του Ρότζερ Φέντερερ.

«Ειλικρινά, σημαίνει πολλά για μένα να είμαι ξανά στον τελικό εδώ», είπε ο Nadal στον Jim Courier στη συνέντευξή του εντός γηπέδου.

Ο Ναδάλ είπε πρόσφατα ότι δεν ενδιαφέρεται για το καθεστώς GOAT, αλλά επιδιώκει να ξεπεράσει τους μακροχρόνιους αντιπάλους του Φέντερερ και Νόβακ Τζόκοβιτς, οι οποίοι είναι ισόπαλοι μαζί του σε 20 μεγάλες εταιρείες. Ο Ναδάλ διεκδικεί επίσης να συμμετάσχει στον Τζόκοβιτς μεταξύ των ανδρών που έχουν κερδίσει δύο πρωταθλήματα.

Ο Τζόκοβιτς, φυσικά, απελάθηκε πριν από το τουρνουά που έχει κερδίσει εννέα φορές λόγω της αποτυχίας του να εμβολιαστεί κατά του Covid-19.

«Για μένα όλα έχουν να κάνουν με το Australian Open περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, όχι;» είπε ο Ναδάλ. «Είναι απλά ένα καταπληκτικό γεγονός. Ήμουν λίγο άτυχος κατά τη διάρκεια της καριέρας μου με κάποιους τραυματισμούς και άλλες φορές έπαιξα καταπληκτικούς τελικούς με καλές ευκαιρίες κόντρα στη Novak 2012, ενάντια στον Roger 2017. Ήμουν κοντά μια-δυο φορές, νιώθω πολύ τυχερός που κέρδισα μια φορά στην καριέρα μου .

«Αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ άλλη ευκαιρία το 2022, οπότε απλώς προσπαθήστε να απολαύσετε τη νίκη του σήμερα και μετά το αύριο θα κάνω το καλύτερο δυνατό».

Ο Ισπανός επίσης έγινε ο τέταρτος άνθρωπος στην Open Era κέρδισε 500 αγώνες σκληρού γηπέδου, μαζί με τους Federer, Djokovic και Andre Agassi. Ο Ναδάλ είναι ήδη ο μόνος παίκτης στην Open Era που έχει κερδίσει 400 ή περισσότερους αγώνες τόσο σε σκληρό γήπεδο όσο και σε χώμα (464 νίκες αγώνων σε επίπεδο τουρνουά στο χώμα).

Ο Μπερετίνι, ο φιναλίστ του Γουίμπλεντον, δεν μπόρεσε να δώσει μεγάλη μάχη αφού επέζησε από ένα πεντσετέρ με τον Γκάελ Μονφίλς στους προημιτελικούς και πέντε σετ με τον Κάρλος Αλκαράζ στον τρίτο γύρο, και έπεσε στο 0-8 απέναντι στο «Big 3». .»

«Φαίνεται αρκετά κουρασμένος εκεί έξω», είπε ο John McEnroe on air.

Ο αριστερόχειρας Ναδάλ σφυροκόπησε επανειλημμένα το μπακχάντ του Ιταλού και τον έβγαλε από τη ζώνη άνεσής του. Στο τρίτο σετ του στο πρώτο σετ, ο Ναδάλ χτύπησε έναν νικητή του σερβίς για να πάρει το σετ.

Έπειτα χτύπησε έναν νικητή του cross court forehand για ένα γρήγορο μπρέικ στο 1-0 στο δεύτερο σετ πριν προχωρήσει σε διπλό μπρέικ με 3-0. Στη συνέχεια, πέτυχε έναν υπέροχο νικητή του backhand για ένα προβάδισμα 4-0 στην πορεία για να κυριαρχήσει στο δεύτερο σετ.

«Ξεκίνησα τον αγώνα παίζοντας υπέροχα», είπε ο Ναδάλ. «Τα δύο πρώτα σετ ήταν ένα από τα καλύτερα μέχρι στιγμής εδώ και πολύ καιρό, αλλά μετά ξέρω πόσο καλός είναι ο Matteo, όχι; Είναι πολύ καλός παίκτης, πολύ επικίνδυνος. Στο τρίτο ξέρω ότι κάποια στιγμή θα πάει για τις βολές».

Χάρη σε δύο σετ, ο Berrettini πάλεψε σκληρά και ανέβασε την απόδοσή του στο σερβίς του, κερδίζοντας 23 συνεχόμενους πόντους σερβίς καθοδόν για να πάρει το τρίτο σετ και να το κρατήσει κοντά στο τέταρτο. Αλλά σερβίροντας στο 3-4 στο τέταρτο, ανοιγόκλεισε στο δεύτερο break point όταν χτύπησε ένα σουτ στα δίχτυα.

Σέρβις για το ματς στο 5-3, ο Ναδάλ το έκλεισε όταν ο Μπερετίνι χτύπησε ένα μπακ χάντ στα δίχτυα στο σημείο του αγώνα. Οι δυο τους αγκαλιάστηκαν στα δίχτυα και ο Ναδάλ σήκωσε το αριστερό του χέρι στο πλήθος πανηγυρίζοντας.

«Πρέπει να υποφέρουμε και πρέπει να παλέψουμε, αυτός είναι ο μόνος τρόπος να είμαι εδώ που είμαι σήμερα», είπε ο Ναδάλ.

Ο Ναδάλ μπήκε στο 2022 έχοντας παίξει μόλις δύο αγώνες τους προηγούμενους έξι μήνες μετά από έναν τραυματισμό στο πόδι που τον απέκλεισε από το Wimbledon και το US Open και χρειάστηκε θεραπεία στη Βαρκελώνη τον Σεπτέμβριο. Επίσης, βρέθηκε θετικός στον Covid-19 τον Δεκέμβριο.

Ωστόσο, κοιτάζοντας το επίπεδο παιχνιδιού του τώρα, δεν θα το μάθει κανείς ποτέ.

«Η πραγματική αλήθεια είναι ότι πριν από δύο μήνες δεν ξέραμε αν θα μπορέσουμε να επιστρέψουμε στην περιοδεία», είπε μετά τη νίκη του στον προημιτελικό. «Είναι απλώς ένα δώρο ζωής που είμαι εδώ και πάλι παίζοντας τένις και απλώς απολαμβάνω».