Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατέκτησε τον τίτλο του Τελ Αβίβ στην πρώτη διοργάνωση μετά το Wimbledon

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε στον κύκλο των νικητών.

Παίζει στην πρώτη του εκδήλωση περιοδείας από τότε κερδίζοντας το Wimbledon αυτό το καλοκαίρι, ο 35χρονος Σέρβος και κορυφαίος νίκησε τον Νο. 2, Marin Cilic με 6-3, 6-4 την Κυριακή για να κατακτήσει το τρόπαιο του Tel Aviv Watergen Open. Ο 21 φορές πρωταθλητής Grand Slam δεν έχασε ένα σετ καθ' οδόν για τον 89ο τίτλο της καριέρας του, υστερώντας μόνο από τον Jimmy Connors (109). Roger Federer (103), Ιβάν Λεντλ (94) και Ραφαέλ Ναδάλ (92).

Με τη νίκη ο Τζόκοβιτς έγινε ο πρώτος παίκτης που κέρδισε τίτλο σε σκληρά, χωμάτινα (Ρώμη) και χόρτα γήπεδα αυτή τη σεζόν. Έχει κερδίσει 20 από τους 21 τελευταίους επίσημους αγώνες του, με τη μοναδική ήττα έρχεται στον Ναδάλ στους προημιτελικούς του Ρολάν Γκαρός.

Ο Τζόκοβιτς βρίσκεται τώρα στο Νο. 7 στον κόσμο, επειδή δεν κέρδισε βαθμούς από τη νίκη στο Wimbledon, αφού το ATP αφαίρεσε τη διοργάνωση από βαθμούς αφού οι υπεύθυνοι του Wimbledon απαγόρευσαν Ρώσους και Λευκορώσους παίκτες.

Έπαιξε την περασμένη εβδομάδα στο Laver Cup σε αυτό που ήταν ΦέντερερΑποχαιρετιστήριο γεγονός, όπου ο Σέρβος έχασε από τον Καναδό Felix-Auger Aliassime σε κέντα, αφού κατέστρεψε την ημιτελική του US Open, Frances Tiafoe. Το Team World κέρδισε την Team Europe στη διοργάνωση, δίνοντας στον αρχηγό John McEnroe την πρώτη του νίκη επί του αντιπάλου του, αρχηγού της Team Europe, Bjorn Borg.

Ο Τζόκοβιτς δεν έχασε σετ στο κλειστό σκληρό γήπεδο ATP 250, όπου δεν δυσκολεύτηκε ποτέ απέναντι σε μια σύνθεση επικίνδυνων αντιπάλων. Ο 35χρονος κέρδισε το τρίτο του στέμμα σε επίπεδο περιοδείας το 2022 και το 89ο στην καριέρα του.

Ο Τσίλιτς αντιμετώπισε μόλις τέσσερα μπρέικ πόιντ μπαίνοντας στον τελικό, αλλά ο Τζόκοβιτς απειλούσε συνεχώς το σερβίς των αντιπάλων του από το πίσω μέρος του γηπέδου, ενώ κυριάρχησε στα δικά του σερβίς γκέιμ πίσω από το πρώτο του σερβίς. Ο Σέρβος δεν αντιμετώπισε break point στο πρώτο σετ και όταν βρέθηκε σε μπελάδες στο deuce ενώ σέρβιρε για το σετ, απάντησε με άσους back to back.

Στη συνέχεια, ο κορυφαίος σπόρος έσπασε για δεύτερη φορά στον αγώνα για να ξεκινήσει το δεύτερο σετ, με μια βαθιά επιστροφή να αποδίδει και πάλι μερίσματα. Αυτό το πλεονέκτημα αποδείχθηκε αρκετό καθώς ο Τζόκοβιτς πήρε το στέμμα μετά από μία ώρα και 35 λεπτά.

Ο Τζόκοβιτς οδηγεί τώρα τον Τσίλιτς, τον πρωταθλητή του US Open του 2014, με 19-2 όλων των εποχών. Δεκατρείς από τις 19 νίκες του εναντίον του πρώην Νο. 3 του κόσμου έχουν έρθει σε απευθείας σετ. Παρά την ήττα, ήταν μια καλή εβδομάδα για τον Τσίλιτς, ο οποίος γιόρτασε τα 34α γενέθλιά του στις 28 Σεπτεμβρίου.

«Ήταν μια φανταστική εβδομάδα για μένα που γιόρταζα τα γενέθλιά μου», είπε ο Cilic κατά την τελετή απονομής του τροπαίου. «Δεν είχα την ευκαιρία να γιορτάσω με τόσο [πολλά άτομα πριν], αλλά την επόμενη φορά θα αγοράσω ποτά σε όλους!»

Ο Τζόκοβιτς θα πάει στο Astana Open την επόμενη εβδομάδα στο Καζακστάν και επίσης σχεδιάζει να παίξει στο Paris Indoors στο τέλος του μήνα. Είναι επίσης προγραμματισμένο να παίξει στο νέο World Tennis League στο Ντουμπάι τον Δεκέμβριο.