Σημειώσεις από τη σειρά δύο παιχνιδιών του Cleveland Cavaliers στο Μαϊάμι

Οι δύο αγώνες του Κλίβελαντ εναντίον των Μαϊάμι Χιτ έμοιαζαν με προθέρμανση στα πλέι οφ. V Δείτε τι ξεχώρισε από το μοίρασμα 1-1 των Cavs.

Και τα δύο παιχνίδια ήταν μαθήματα πλέι οφ — αλλά με διαφορετικούς τρόπους

Ο αγώνας 1, με τον Γκάρλαντ υγιής, παρουσίασε τους Cavs να κερδίζουν με 104-100. Καμία ομάδα δεν ήταν ακριβώς ισχυρή στην επίθεση, με τους Cavs να έχουν επιθετική βαθμολογία 113 και τους Heat επιθετική βαθμολογία 107.5. (Και τα δύο, για το Cleaning The Glass, ήταν κάτω από τον μέσο όρο του πρωταθλήματος έναντι των συνόλων σεζόν.)

Οι Cavs βρήκαν τον τρόπο να κερδίσουν με δύο τρόπους. Πρώτον, αμύνονταν σε υψηλό επίπεδο, περιορίζοντας το Μαϊάμι σε 88.8 επιθετική βαθμολογία στο μισό γήπεδο. Επίσης σημείωσαν 29 πόντους από 22 τζίρους. Σε ένα παιχνίδι ισχνών περιθωρίων, το ζόρι και η κεφαλαιοποίηση ήταν η διαφορά. Αυτό ήταν απέναντι σε μια ομάδα με τζίρο στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, για το Cleaning The Glass. Αυτό είναι εντυπωσιακό.

Δεύτερον, ο Darius Garland ήταν εξαιρετικός και πιθανότατα ο καλύτερος παίκτης των Cavs. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε ένα off night — 18 πόντους, 7-18 από το γήπεδο, 1-7 από τρία. Είχε μόλις δύο πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Γκάρλαντ ενίσχυσε περισσότερο, ενισχύοντας την επιθετικότητά του και αναζητώντας το δικό του σουτ με τρόπο που μερικές φορές διστάζει. Ολοκλήρωσε με 25 πόντους ομαδικά με 8-16 σουτ, που περιελάμβανε 3-6 από τρία. Είχε επίσης 7 ασίστ έναντι μόλις 3 ανατροπών και ήταν 6-6 από τη γραμμή.

Κλίβελαντ είναι 12-7 τη σεζόν που ο Garland κάνει έξι ή περισσότερες ελεύθερες βολές. Για τη σεζόν, έχει 4.8 ελεύθερες βολές ανά αγώνα κατά μέσο όρο στις καλύτερες στην καριέρα του. Όταν καταγράφει την επιθετικότητά του και ψάχνει να φτάσει στη γραμμή περισσότερο, ο Garland είναι ο πιο αποτελεσματικός του. Αυτό δίνει στους Cavs έναν άλλο τρόπο να σκοράρουν όταν οι πόντοι είναι πιο δύσκολο να επιτευχθούν. Αυτό θα συμβεί πιο συχνά όταν ξεκινήσουν τα πλέι οφ τον επόμενο μήνα.

Στο μεταξύ, το παιχνίδι 2 είδε τους Cavs να χάνουν τη Garland. Ο Μίτσελ είχε 42 πόντους και φαινόταν ότι θα μπορούσε να πιέσει για 50. Αλλά έμεινε από ενέργεια καθώς ο αγώνας συνεχιζόταν με τόσα πολλά ζητήματα από αυτόν και παίζοντας 43 λεπτά. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με 9-12, ο Μίτσελ έκανε 6-18 στο δεύτερο. Η ύπαρξη της Γκάρλαντ εκεί θα επέτρεπε στον Μίτσελ άλλη μια σύντομη ανάπαυση που χρειαζόταν.

Η άμυνα του Κλίβελαντ υποχώρησε επίσης, με τους Χιτ να έχουν επιθετική βαθμολογία 122.7 και επιθετική βαθμολογία μισού γηπέδου 104.7. Η επίθεση των Cavs ήταν επίσης καλή (119.8 επιθετική βαθμολογία, 104.5 βαθμολογία στο μισό γήπεδο), αλλά όχι αρκετά καλή.

Τόσο ο Mitchell όσο και ο Isaac Okoro είπαν μετά το παιχνίδι ότι οι Cavs θα μπορούσαν να ήταν πιο σωματικοί. Είπαν επίσης ότι θα έπρεπε να έχουν πιο σκληρή ζωή για τους καλύτερους παίκτες των Heat με το να είναι σωματικοί και να δοκιμάζουν τα όρια του τι θα καλούσαν οι διαιτητές. Αυτή είναι η σωστή ιδέα — τόσο για τα πλέι οφ όσο και για αυτό που ταιριάζει στο στυλ παιχνιδιού του Κλίβελαντ.

Οι Cavs είναι στα καλύτερά τους όταν η άμυνά τους είναι κλειδωμένη και τροφοδοτεί την επίθεση. Αυτή η συνταγή δεν υπήρχε την Παρασκευή.

Το πρόβλημα φάουλ του Evan Mobley επηρέασε επίσης την άμυνα των Cavs, καθώς έπαιξε μόνο 31 λεπτά. Στα πλέι οφ, θα είναι στο εύρος 36-38 και η άμυνα των Cavs είναι καλύτερη όταν είναι στο παρκέ εναντίον οφ. Επίσης σπάνια κάνει φάουλ, οπότε Το να μπει ο Mobley σε μπελάδες δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Αλλά την Παρασκευή, ήταν.

Ο Lamar Stevens σφετερίστηκε τον Dean Wade

Μετά την εμφάνιση του Στίβενς κόντρα στους Σέλτικς, τώρα βρίσκεται στο ροτέισον των Καβς. Ο Ντιν Γουέιντ δεν είναι.

Ενώ ο Στίβενς έπαιξε 26 και 24 λεπτά σε δύο παιχνίδια εναντίον του Μαϊάμι, ο Γουέιντ έπαιξε μηδέν. Ακόμη και στο δεύτερο παιχνίδι, με τον Darius Garland εκτός, ο Cedi Osman είδε λεπτά αντί του Wade.

Ο Wade δεν έχει παίξει καλά από τότε που πήρε τα λεπτά του Kevin Love. Τα σουτ κάτω από 20% από τρία από τότε που ο Love ζήτησε εξαγορά δεν είναι αρκετά καλή. Θα έδινε τον Γουέιντ στον πάγκο των πλέι οφ και, με το Κλίβελαντ να σφίγγει το rotation του τώρα ενόψει της προετοιμασίας για τα πλέι οφ, είναι λογικό τώρα.

Ο Στίβενς, συγκριτικά, ξέρει ποιος είναι και εκτελεί. Δεν είναι ο αποστάτης που είναι ο Γουέιντ (τουλάχιστον όταν ο Γουέιντ κάνει σουτ), αλλά αγωνίζεται, κόβει και έχει κάποια ικανότητα να κάνει σουτ σε έλξη μεσαίας εμβέλειας. Παίρνει επίσης ανοιχτά τρίποντα - κάτι που ο Γουέιντ δεν έκανε πριν από τον πάγκο του.

Ο Στίβενς μπορεί επίσης να αντέξει σε μεγαλύτερα φτερά στην άμυνα. Δεν πρόκειται να τους κλειδώσει, αλλά θα τους κάνει να δουλέψουν και θα μείνει μπροστά τους για να τους κάνει να πάρουν μια αμφιλεγόμενη βολή. Ο Wade είναι εντάξει σε αυτά τα σημεία, αλλά ο Stevens έχει ένα πλεονέκτημα δύναμης που βοηθά. Ήταν αξιοσημείωτο που τον είδαμε να αντέχει απέναντι στον Μπάτλερ. Δεν έβγαλε τον Μπάτλερ από το παιχνίδι, αλλά ήταν αρκετά μεγάλος για να αποτρέψει τον Μπάτλερ να κάνει ένα σκληρό τράβηγμα αντί να οδηγήσει μέσα για να ξεκινήσει επαφή και να κάνει φάουλ. Με τον Γουέιντ σε εκείνο το σημείο, ο Μπάτλερ θα είχε επιτεθεί.

Ο Ρίκι Ρούμπιο ανεβαίνει

Ο Ρούμπιο έπαιξε ένα 25λεπτο XNUMX λεπτών με τους Heat Friday και έκλεισε το παιχνίδι για το Κλίβελαντ. Είναι σημάδι ότι οι Cavs προσθέτουν περισσότερα στο πιάτο του.

Αλλά εξακολουθεί να είναι αξιοσημείωτο λόγω του πόσο προσεκτικοί ήταν οι Cavs με τον Rubio από τότε που έκανε το ντεμπούτο του στις 12 Ιανουαρίου. Δεν έχει παίξει back-to-back αυτή τη σεζόν. (Το τελευταίο του Κλίβελαντ είναι την επόμενη εβδομάδα και δεν είναι σαφές αν ο Ρούμπιο θα παίξει και στα δύο παιχνίδια.) Πριν από την Παρασκευή, το υψηλό της σεζόν σε λεπτά ήταν 22 λεπτά την Τετάρτη. Συμπεριλαμβανομένης της Παρασκευής, είχε παίξει μόνο περισσότερα από 20 λεπτά μία φορά όλη τη σεζόν.

Ο Ρούμπιο δεν έχει επιστρέψει ακόμα - εξακολουθεί να κινείται σαν 32χρονος που εργάζεται ξανά σε πλήρη ισχύ μετά από μια δεύτερη χρονιά ACL στο παιχνίδι. Τα επιθετικά του νούμερα δεν είναι καλά.

«Φτάνει εκεί», είπε ο επικεφαλής προπονητής των Cavs, JB Bickerstaff, νωρίτερα αυτή την εβδομάδα. «Εμ, ξέρετε, πάλι, θα έχει να κάνει με τις ευκαιρίες για εκείνον και απλά, ξέρετε, ρυθμό και συγχρονισμό και όλα αυτά τα πράγματα. Νομίζω ότι θα συνεχίσει να βελτιώνεται όσο περισσότερα λεπτά έχει, όσο περισσότερες ευκαιρίες με τους συμπαίκτες του, τόσο περισσότερες επαναλήψεις έναντι των αντιπάλων και τέτοια πράγματα. Οπότε πιστεύω ότι κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά δεν νομίζω ότι είναι ακόμα εκατό τοις εκατό Ρίκι».

Ξέρει όμως πού πρέπει να είναι στην άμυνα και παίζει δυνατά - το καρέ του του επιτρέπει να κρατιέται σε κίνηση και να αλλάζει όταν καταλήγει στα φτερά. Πρέπει να γίνει ακόμα η επίθεση για να είναι ο Rubio που χρειάζονται οι Cavs για να χτυπήσει την υποχώρηση τους. Αλλά τα αυξημένα λεπτά δείχνουν ότι οι Cavs αισθάνονται ότι φτάνει σε ένα σημείο φυσικά όπου αυτό είναι δυνατό.

Οι Cavs αισθάνονται προορισμένοι για τον τέταρτο σπόρο

Εκτός από κάτι απροσδόκητο, οι Cavs εναντίον Knicks σε ένα ματς 4-5 αισθάνονται κλειδωμένοι.

Στην τέταρτη θέση, οι Cavs έχουν 2.5 παιχνίδια πάνω από τους Knicks — ένα λογικό προβάδισμα με 13 παιχνίδια για να ολοκληρωθούν. Το Κλίβελαντ βρίσκεται επίσης 3.5 παιχνίδια πίσω από την τρίτη της Φιλαδέλφεια. Οι Cavs βρίσκονται ενδιάμεσα.

Θα μπορούσε να αλλάξει. Με βάση τη δύναμη στο πρόγραμμα, οι Cavs έχουν το πιο εύκολο πρόγραμμα που έχει απομείνει από οποιοδήποτε άλλο NBA στο NBA. Οι 76ers έχουν το τρίτο πιο δύσκολο πρόγραμμα. Οι Νικς έχουν το όγδοο-εύκολο. Το Κλίβελαντ φιλοξενεί επίσης τη Φιλαδέλφεια στις 15 Μαρτίου και τους Νικς στις 31 Μαρτίου. Και τα δύο αυτά παιχνίδια θα μπορούσαν να έχουν επιπτώσεις στη βαθμολογία.

Αλλά θα ήταν άγριες ταλαντεύσεις για να συμβεί αυτό. Όταν οι Cavs έχασαν από τους Heat στις 10 Μαρτίου, οι 76ers κέρδισαν τους Trail Blazers με τον Joel Embiid να χτυπά έναν νικητή του αγώνα. Εκείνη την ημέρα εδραίωσε περαιτέρω τη θέση στα πλέι οφ.