Νέο ρεκόρ συμμετοχών στα Playoff NWSL δύο φορές σε μια νύχτα

Την Κυριακή, έξι ομάδες προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία του πρωταθλήματος στο National Women's Soccer League postseason. Το Χιούστον και το Σαν Ντιέγκο φιλοξένησαν τους προημιτελικούς αγώνες την Κυριακή το βράδυ και και οι δύο σημείωσαν το ρεκόρ όλων των εποχών στα πλέι οφ το ίδιο βράδυ.

Οι θαυμαστές του Χιούστον εμφανίζονται σε αριθμούς ρεκόρ

Το τέταρτο Houston Dash φιλοξένησε την έκτη θέση KC Current στο PNC Stadium για μια έναρξη στις 4:00 μ.μ. στην Κεντρική Ώρα. Οι οπαδοί στο Τέξας και όχι μόνο επιβράβευσαν και τους δύο συλλόγους πουλώντας τον αγώνα. Το NWSL ανέφερε το πλήθος του Χιούστον έφτασε τους 21,284 θαυμαστές, ξεπούλημα αγώνα και νέο ρεκόρ προσέλευσης στο πρωτάθλημα.

Το Χιούστον δέχθηκε ένα γκολ στο Κάνσας Σίτι νωρίς πριν ο μέσος Sophie Schmid πετύχει το πρώτο γκολ στην ιστορία των πλέι οφ του Dash. Η KC Current σκόραρε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων για να προκριθεί στα ημιτελικά απέναντι στην OL Reign. Ο αγώνας των ημιτελικών στο Lumen Field στο Σιάτλ της Ουάσινγκτον, θα ξεκινήσει στις 7:30 μ.μ. ανατολική ώρα την Κυριακή 23 Οκτωβρίου, στο CBS Sports Network.

Την περασμένη εβδομάδα, το Ο Dash ανακοίνωσε ότι πούλησε πάνω από 14,000 εισιτήρια η οποία ήδη ξεπέρασε το προηγούμενο ρεκόρ των 13,025 προσέλευσης εντός έδρας που είχε οριστεί στις 12 Ιουλίου 2015, κόντρα στους Ερυθρούς Αστέρες του Σικάγο.

Ο επιθετικός της Κάνσας Σίτι, Lo'eau LaBonta, σκόραρε νωρίς στα πρώτα πέντε λεπτά για να φέρει τους φιλοξενούμενους μπροστά. Ο μέσος του Χιούστον, Σόφι Σμιντ, έβαλε στο ταμπλό τους γηπεδούχους στο 27ο λεπτό. Η Κέιτ Ντελ Φάβα σκόραρε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων για να εξασφαλίσει τη νίκη εντός έδρας για το Κάνσας Σίτι.

Το Current προκρίθηκε στους ημιτελικούς απέναντι στους νικητές του NWSL Shield και τον κορυφαίο OL Reign. Ο αγώνας των ημιτελικών στο Lumen Field στο Σιάτλ της Ουάσινγκτον, θα ξεκινήσει στις 7:30 μ.μ. ανατολική ώρα την Κυριακή 23 Οκτωβρίου, στο CBS Sports Network.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΦΟΡΕΣΟ Επίτροπος NWSL συζητά την έκθεση Yates στο Παγκόσμιο Συνέδριο Αθλητισμού SBJ

San Diego Wave Πάρτε τον τίτλο παρακολούθησης NWSL

Εν τω μεταξύ, το San Diego Wave που πήρε την τρίτη θέση φιλοξένησε τους έκτους Σικάγο Red Stars στη δυτική ακτή. Το Wave ξεπέρασε το κυριακάτικο ρεκόρ του Χιούστον με 26,215 θαυμαστές εντός έδρας. Στην πρώτη του σεζόν, το Σαν Ντιέγκο κατέχει το ρεκόρ προσέλευσης των πλέι οφ και της κανονικής περιόδου (32,000 στις 17 Σεπτεμβρίου).

Ομοίως με το παιχνίδι στο Χιούστον, το Wave ξεκίνησε στο πίσω τακούνι, αφού ο επιθετικός του Σικάγο, Yuki Nagasato άνοιξε το σκορ. Η Έμιλι βαν Έγκμοντ σκόραρε το γκολ της ισοφάρισης για το Σαν Ντιέγκο στο 67ο λεπτό και Νικητής NWSL Golden Boot 2022 Ο Άλεξ Μόργκαν πέτυχε το νικητήριο γκολ 20 λεπτά μετά τις καθυστερήσεις.

Ο Morgan and the Wave προκρίνονται πλέον στους ημιτελικούς απέναντι στη δεύτερη ομάδα του Portland Thorns την Κυριακή, 23 Οκτωβρίου, στις 5:00 μ.μ. ανατολική ώρα στο CBS Sports Network.