Το Μαρόκο νίκησε την Πορτογαλία, έγινε η πρώτη αφρικανική ή αραβική χώρα που προκρίθηκε στους ημιτελικούς

Η πάνω σειρά

Το Μαρόκο προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου το Σάββατο, νικώντας την Πορτογαλία με 1-0 και έγινε η πρώτη αραβική και αφρικανική χώρα που πέρασε στους τέσσερις στην ιστορία του τουρνουά.

Βασικά Στοιχεία

Ο Μαροκινός Γιουσέφ Εν-Νεσύρι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με κεφαλιά τη σέντρα του Γιαχία Ατιγιάτ Αλλάχ στο 42ο λεπτό.

Το Μαρόκο, το οποίο σημείωσε άλλη μια συγκλονιστική νίκη επί της Ισπανίας στους προημιτελικούς την περασμένη εβδομάδα, στάθηκε απέναντι στην Πορτογαλία, παρόλο που ο σταρ επιθετικός του, Κριστιάνο Ρονάλντο, μπήκε στον αγώνα αμέσως μετά το ημίχρονο - τον είχαν σνομπάρει από τους δύο προηγούμενους αγώνες της ομάδας.

Το Μαρόκο αναγκάστηκε επίσης να υποτιμήσει ένα άτομο στα τελευταία λεπτά του αγώνα αφού ο Walid Cheddira κέρδισε κόκκινη κάρτα στο τρίτο λεπτό του πρόσθετου χρόνου, αφού έλαβε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά ο ένας από τον άλλο.

Μετά τη νίκη της ομάδας, οι οπαδοί πανηγύρισαν με σημαίες όχι μόνο του Μαρόκου, αλλά της Παλαιστίνης και της διοργανώτριας χώρας Κατάρ.

Εφαπτομένος

Ο προπονητής της Πορτογαλίας, Φερνάντο Σάντος πάγκο Ο Ρονάλντο στην αρχή του αγώνα, είπε, «δεν υπάρχει πρόβλημα με τον αρχηγό μας» και ότι «δεν είχε κανένα πρόβλημα με την απόφασή μου». Μετά την κυρίαρχη νίκη της ομάδας με 6-1 επί της Ελβετίας στον Γύρο των Οκτώ νωρίτερα αυτή την εβδομάδα, ο Ρονάλντο, ο 37χρονος πρώην σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Ρεάλ Μαδρίτης, έδωσε συγχαρητήρια στους συμπαίκτες του σε ένα Instagram. θέση, αποκαλώντας τη νίκη τους «έκθεση πολυτελείας μιας ομάδας γεμάτη ταλέντο και νεολαία»—αν και βίντεο από το ματς τον έπιασε να εμφανίζεται φανερά απογοητευμένος λέγοντας: «Βιάζεται να με υποβάλει». Ο αντικαταστάτης του Ρονάλντο, ο 21χρονος Γκονκάλο Ράμος, σημείωσε χατ τρικ στη νίκη της Πορτογαλίας επί της Ελβετίας.

Τι να προσέχεις

Η υπεράσπιση της πρωταθλήτριας Γαλλίας αντιμετωπίζει την αντίπαλό της Αγγλία στον τελικό αγώνα των προημιτελικών στις 2 μ.μ. ET Σάββατο, με τον νικητή να αντιμετωπίζει το Μαρόκο στους ημιτελικούς την Τετάρτη. Αργεντίνη, η οποία κράτησε ελάχιστα στον αγώνα των προημιτελικών με την Ολλανδία την Παρασκευή μετά από αναγκαστική παράταση της Ολλανδικής ομάδας, θα παίξει Croatia, η οποία κέρδισε τον αγώνα της εναντίον της Βραζιλίας —μια ομάδα που ευνοήθηκε να κερδίσει το τουρνουά— στον άλλο ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου την Τρίτη. Ο τελικός μεταξύ των νικητών αυτών των αγώνων είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου.

Περισσότερες Πληροφορίες

Σοκ του Μουντιάλ: Η Κροατία αποκλείει την αγαπημένη Βραζιλία ακόμα και όταν ο Νεϊμάρ ισοφαρίζει το ρεκόρ γκολ του Πελέ (Forbes)

Αναστεναγμός ανακούφισης: Η Αργεντινή επιζεί από την εκπληκτική επιστροφή της Ολλανδίας για να φτάσει στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου (Forbes)

Τι να παρακολουθήσετε στο τελικό Stretch του Παγκοσμίου Κυπέλλου: Η τελευταία στάση του Μέσι, Νεϊμάρ εναντίον. Pelé, Marocco's Run For The Ages and More (Forbes)