Οι Minnesota Vikings κάνουν 5 ευθείες νίκες, αλλά το πρόγραμμα γίνεται πολύ πιο δύσκολο

Φαινόταν ότι αυτό θα ήταν ένα εύκολο παιχνίδι για τους Vikings, καθώς φιλοξενούσαν μια ομάδα Arizona Cardinals που ήταν 3-4 και είχε μια από τις πιο ήπιες άμυνες στο πρωτάθλημα.

Η Αριζόνα είχε δώσει 176 πόντους και φαινόταν ότι ο Ντάλβιν Κουκ και ο Τζάστιν Τζέφερσον θα μπορούσαν να τρέξουν ελεύθεροι και εύκολα στο δεύτερο επίπεδο.

Ναι, η παρουσία ενός στρατηγού με πολλά χρήματα Kyler Murray και του δικού του Κεφάλαιο 12.6 εκατομμυρίων δολαρίων και ο ακόμη μεγαλύτερος δέκτης DeAndre Hopkins και ο αριθμός του κεφαλαίου των 15.7 εκατομμυρίων δολαρίων σήμαινε ότι η άμυνα θα δοκιμαστεί. Ωστόσο, δεν υπήρχε λόγος να πιστεύουμε ότι οι Βίκινγκς δεν μπορούσαν να ξεπεράσουν αυτόν τον αντίπαλο με σχετική ευκολία.

Ένας άλλος παράγοντας είχε τραβήξει την προσοχή των Βίκινγκς και των θαυμαστών τους. Οι Καρδινάλιοι δεν είχαν νικήσει τους Βίκινγκς στη Μινεσότα από το 1977, όταν πρόεδρος ήταν ο Τζίμι Κάρτερ. Οι Cardinals εξακολουθούσαν να αποκαλούν το St. Louis σπίτι και εκείνο το παιχνίδι παιζόταν σε εξωτερικούς χώρους στο παλιό Metropolitan Stadium. Ο Μπαντ Γκραντ εξακολουθούσε να είναι ο επικεφαλής προπονητής των Πορφύρων, ενώ ο τέταρτος μπακ σε αυτή τη νίκη με 27-7 των Cardinals ήταν ο Φραν Τάρκεντον εναντίον του Τζιμ Χαρτ.

Αυτό ήταν πολύ καιρό πριν και η έκδοση του 2022 των Cardinals έδωσε στους Βίκινγκς όλα όσα ήθελαν μέσα σε 60 λεπτά. Ωστόσο, οι Βίκινγκς εκμεταλλεύτηκαν δύο κοψίματα από τον Μάρεϊ και ένα λάστιχο που μετατράπηκε σε ανάκαμψη στη Μινεσότα και ήρθαν με τη νίκη με 34-26.

Οι Βίκινγκς επέστρεψαν από την καλή τους εβδομάδα για να κάνουν ό,τι έκαναν τακτικά κατά τη διάρκεια της πρώτης χρονιάς του Kevin O'Connell ως επικεφαλής προπονητής του NFL. Δεν παίζουν κυρίαρχο ποδόσφαιρο, αλλά κάνουν αρκετά για να πάρουν τη νίκη. Αυτή η ομάδα 6-1 βρίσκεται σταθερά στην πρώτη θέση στο NFC North και έχει κερδίσει πέντε συνεχόμενα παιχνίδια μετά την ήττα της 2ης εβδομάδας από τους αήττητους Philadelphia Eagles.

Ο O'Connell έχει κηρύξει ότι η ομάδα του κάνει τα μικρά πράγματα που οδηγούν στη νίκη, ελέγχοντας τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, εκτελώντας καλά στο παιχνίδι και μένοντας μακριά από δαπανηρές πέναλτι. Οι Βίκινγκς απέτυχαν σε όλους αυτούς τους τομείς κόντρα στην Αριζόνα, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Οι Βίκινγκς ήταν η καλύτερη ομάδα νωρίς, αλλά ο Μάρεϊ έριξε μια πάσα 6-υάρδου TD στον Χόπκινς με 47 δευτερόλεπτα να απομένουν στο πρώτο ημίχρονο. Ο παίκτης του πλασέ Γκρεγκ Τζόζεφ είχε μια μακροσκελή προσπάθεια για τέρμα στο γήπεδο στο τελευταίο παιχνίδι του ημιχρόνου, και το πιο σημαντικό, έχασε έναν επιπλέον πόντο στο τέταρτο δεκάλεπτο που θα έδινε στους Βίκινγκς προβάδισμα δύο σκορ. Κλήθηκαν επίσης για 10 πέναλτι που είχαν ως αποτέλεσμα 86 γιάρδες σε απώλειες.

Ωστόσο, η επιτυχία της Μινεσότα στην κόκκινη ζώνη της επέτρεψε να ξεπεράσουν αυτές τις ελλείψεις. Σκόραραν και στις πέντε ευκαιρίες της κόκκινης ζώνης κόντρα στην Αριζόνα, συμπεριλαμβανομένου ενός σερί 17 υάρδων του Kirk Cousins ​​TD για να ξεκινήσει το σκορ.

Το πρόγραμμα γίνεται πολύ πιο σκληρό ξεκινώντας με τον αγώνα τους στην 9η εβδομάδα στην Ουάσιγκτον και οι αδυναμίες τους στην άμυνα σίγουρα θα δοκιμαστούν – αν δεν αποκαλυφθούν.

Αφού αντιμετωπίσουν τους Commanders, οι Vikings ταξιδεύουν στο Buffalo, φιλοξενούν τους Cowboys και το ακολουθούν με τους εντός έδρας αγώνες ενάντια στους Patriots και τους Jets.

Αυτή η έκταση του προγράμματος θα είναι ένα γάντι, τουλάχιστον σε σύγκριση με αυτό που έχουν αντιμετωπίσει μέχρι τώρα στη σεζόν. Θα απαιτήσει από τους Βίκινγκς να ελέγχουν το ρολόι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και την έναρξη του δευτέρου, να δείξουν βελτίωση στο παιχνίδι και να αποφύγουν τα πέναλτι που προκάλεσαν τόσα προβλήματα κόντρα στην Αριζόνα.

Η φόρμουλα νίκης για τον O'Connell έχει καθιερωθεί και η ομάδα του έχει αγοράσει πλήρως. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν αυτή την προβλεπόμενη διαδρομή εναντίον των Καρδιναλίων και παρόλα αυτά κέρδισαν.

Είναι θέμα να επιστρέψουν στο σενάριο για τις επόμενες πέντε εβδομάδες και να εκμεταλλευτούν κάθε διάλειμμα που κάνουν για να παραμείνουν μια ομάδα στην πρώτη θέση – και μια ομάδα με μεγάλες φιλοδοξίες μετά τη σεζόν.