Ο Μέσι κερδίζει τον πρώτο τίτλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς η Αργεντινή κερδίζει τη Γαλλία στα πέναλτι

Η πάνω σειρά

Ο Λιονέλ Μέσι οδήγησε την Αργεντινή στον τίτλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου σε έναν συναρπαστικό αγώνα εναντίον της Γαλλίας που έληξε με πέναλτι μετά την ισοπαλία 3-3, μετά από ένα χατ τρικ με γκολ του Γάλλου Kylian Mbappé που δεν ήταν αρκετά για να αντιμετωπίσει την προσπάθεια του Αργεντινού θρύλου για το τρόπαιο. .

Βασικά Στοιχεία

Το συναρπαστικό παιχνίδι, στο οποίο η Αργεντινή κυριάρχησε στη Γαλλία για την πρώτη ώρα με το προβάδισμα 2-0, έγινε άρρηκτο ξεκίνημα στο 80ο λεπτό, όταν ο Γάλλος Kylian Mbappé σημείωσε δύο γκολ σε λιγότερο από δύο λεπτά.

Η ισοπαλία 2-2 έληξε τον κανονικό χρόνο, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση κατά την οποία ο Μέσι σημείωσε το δεύτερο γκολ του, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα 3-2 επί της Γαλλίας.

Ωστόσο, ο Mbappé δεν έπρεπε να ξεφύγει: το επόμενο μεγάλο πράγμα του αθλήματος σημείωσε ένα τρίτο γκολ - έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε χατ τρικ στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου - και ισοφάρισε ξανά σε 3-3, στέλνοντάς το στα πέναλτι. , στην οποία η Γαλλία έχασε δύο προσπάθειες, δίνοντας τον τίτλο στην Αργεντινή.

Πριν από το παιχνίδι, ο Μέσι, ο μεγαλύτερος θρύλος του αθλήματος και μεταξύ των πιο διακεκριμένων παικτών του, δεν είχε κερδίσει ακόμη έναν τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο καθώς συμπλήρωνε τα 35α γενέθλιά του και πλησίαζε την τυπική ηλικία συνταξιοδότησης για επαγγελματίες παίκτες.

Βασικό υπόβαθρο

Ο Μέσι —που ευρέως θεωρείται ο κορυφαίος της γενιάς του— αντιμετώπισε μια γαλλική επίθεση με επικεφαλής τον 23χρονο Kylian Mbappé, ο οποίος από πολλούς θεωρείται ως ο κληρονόμος του Αργεντινού σταρ ως ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο. Ο Μέσι και ο Μπαπέ μπήκαν στους τελικούς ως οι από κοινού κορυφαίοι στους πίνακες σκόρερ της διοργάνωσης με πέντε γκολ ο καθένας και τρεις και δύο ασίστ αντίστοιχα. Με αυτή τη νίκη ο Μέσι έχει πλέον κατακτήσει κάθε σημαντικό τρόπαιο στο ποδόσφαιρο. Το δίδυμο γκολ του Αργεντινού φυλαχτό θα βοηθήσει επίσης πολύ στο να ξορκίσει το φάντασμα μιας απογοητευτικής εμφάνισης στον τελικό του 2014, όπου η Αργεντινή έχασε από τη Γερμανία με 0-1, αφού έχασε την ευκαιρία να σκοράρει λίγο μετά το ημίχρονο. Το αποτέλεσμα σημαίνει επίσης ότι καμία ομάδα δεν έχει κερδίσει back to back Παγκόσμια Κύπελλα από την ομάδα της Βραζιλίας του 1962 με επικεφαλής τον θρυλικό Πελέ.