Ο Λεβαντόφσκι κέρδισε το βραβείο FIFA για τον παίκτη του 2021, νικώντας τον Μέσι και τον Σαλάχ

Θα υπάρχει μια αίσθηση ικανοποίησης για τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και την Μπάγερν Μονάχου. Μήνες αφότου έχασε αμφιλεγόμενη τη Χρυσή Μπάλα, ο 33χρονος Πολωνός φόργουορντ τιμήθηκε με το βραβείο της FIFA για τον καλύτερο ανδρικό παίκτη του 2021.

«Ό,τι συνέβη πέρυσι, το ρεκόρ της Μπουντεσλίγκα, δεν θα τολμούσα ποτέ να ονειρευτώ», είπε ο Λεβαντόφσκι κατά τη διάρκεια του εικονικού γκαλά της FIFA το βράδυ της Δευτέρας. «Αν μου το έλεγες πριν από μερικά χρόνια, δεν θα το πίστευα. Δυστυχώς, ο Γκερντ δεν είναι πλέον μαζί μας. Αλλά δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτα από όλα αυτά χωρίς αυτόν».

Απονέμεται στον καλύτερο παίκτη μεταξύ Οκτωβρίου 2020 και Αυγούστου 2021, το βραβείο FIFA απονέμεται στον παίκτη που έλαβε τις περισσότερες ψήφους από τους αρχηγούς και τους προπονητές όλων των εθνικών ομάδων, έναν δημοσιογράφο από κάθε κράτος μέλος της FIFA και μια ψήφο φιλάθλων.

Ο Λεβαντόφσκι κυριάρχησε στις τρεις πρώτες κατηγορίες, τερματίζοντας ξεκάθαρα μπροστά από τον δεύτερο Λιονέλ Μέσι. Ο Μέσι, ωστόσο, κέρδισε την ψήφο των φιλάθλων, κερδίζοντας 708,206 πόντους — ο Λεβαντόφσκι είχε 353,714. Τρίτος ο επιθετικός της Λίβερπουλ, Μοχάμεντ Σαλάχ.

«Του άξιζε –όπως έχω αναφέρει για όλους τους άλλους πιθανούς προσωπικούς τίτλους», δήλωσε ο προπονητής της Μπάγερν Μονάχου, Τζούλιαν Νάγκελσμαν, σε δήλωση του συλλόγου. «Πάντα του άξιζε γιατί τα πήγε τόσο καλά τις τελευταίες δύο σεζόν στην Μπουντεσλίγκα. Το κάνει και αυτή τη σεζόν και άλλα τρία γκολ (έναντι 1. FC Köln). Λατρεύει αυτές τις καταστάσεις όταν μπορεί να πάρει τη μπάλα στο νούμερο 10, να τη δώσει στο φτερό και μετά να ακολουθήσει τη μπάλα μέσα στο κουτί. Είναι πολύ επικίνδυνος, με τα δύο του πόδια, με το κεφάλι - στο τέλος, είναι και πάλι τρία γκολ - σημαντικό για εμάς και σημαντικό για εκείνον».

Τα τρία γκολ κόντρα στην Κολωνία ανέβασαν τον αριθμό τερμάτων του Λεβαντόφσκι στα 300 γκολ στην Bundesliga. Μόνο ο πρώην επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου Γκερντ Μύλλερ έχει σκοράρει περισσότερα (365 γκολ). Ο Λεβαντόφσκι είναι ο δεύτερος παίκτης της Μπουντεσλίγκα στην ιστορία που φτάνει τα 300 γκολ.

Αυτός ο απολογισμός τερμάτων δεν είναι πλέον ακατόρθωτος για τον 33χρονο, ο οποίος γίνεται όλο και καλύτερος σαν παλιό κρασί. Παρά τις φήμες, ο Λεβαντόφσκι εμφανίζεται άνετος στο Μόναχο και έχει πετύχει 23 γκολ σε 19 αγώνες στη Bundesliga αυτή τη σεζόν (1.21 γκολ ανά αγώνα). Με αυτόν τον ρυθμό, ο Λεβαντόφσκι θα χρειαζόταν μόνο άλλα 53 παιχνίδια για να σπάσει το ρεκόρ σκόρερ όλων των εποχών στην Μπουντεσλίγκα του Μύλερ.

Με βάση τα γκολ ανά αγώνα, ο Λεβαντόφσκι είναι ήδη του θρυλικού Müller. Ενώ ο Μύλερ σκόραρε κάθε 105 λεπτά σε όλη την καριέρα του στην Μπουντεσλίγκα, ο Λεβαντόφσκι σκόραρε κάθε 99 λεπτά.

Θα ήταν το τελευταίο ρεκόρ στην καριέρα του Λεβαντόφσκι. Την περασμένη σεζόν, και μέσα στην εν λόγω περίοδο για το βραβείο της FIFA, ο Λεβαντόφσκι κατέρριψε το ρεκόρ του Müller με 40 γκολ σε μία σεζόν σκοράροντας στο τελευταίο λεπτό του τελευταίου αγώνα της Μπάγερν στη Bundesliga της σεζόν εναντίον της FC Augsburg (5-2).

Έχοντας υπόψη όλα αυτά τα ρεκόρ, τόσο τα σημερινά όσο και τα μελλοντικά, είναι μόνο επακόλουθο ότι ο Λεβαντόφσκι τιμήθηκε με το βραβείο της FIFA για τον καλύτερο ανδρικό παίκτη του 2021 από τη FIFA. Επίσης, αντισταθμίζει κάπως την ήττα από τη Χρυσή Μπάλα το 2020, όταν το France Football επέλεξε να μην απονείμει το τρόπαιο, και το 2021 όταν ο Μέσι νίκησε τον Πολωνό επιθετικό.

Ο Manuel Veth είναι ο οικοδεσπότης του Bundesliga Gegenpressing Podcast και το Area Manager USA στο Transfermarkt. Έχει επίσης δημοσιευτεί στους Guardian, Newsweek, Howler, Pro Soccer USA και σε πολλά άλλα καταστήματα. Ακολουθήστε τον στο Twitter: @ManuelVeth