Οι επικεφαλής προπονητές θα πρέπει να προετοιμαστούν για περισσότερους χρόνους τραυματισμών στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Όταν το ταμπλό του τέταρτου διαιτητή εμφανίστηκε μετά από 90 λεπτά στον εναρκτήριο αγώνα της Αγγλίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο με το Ιράν, πολλοί οπαδοί έμειναν έκπληκτοι βλέποντας το νούμερο δέκα να εμφανίζεται σε αυτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σχετικά απαλλαγμένο από διακοπές, αλλά αυτό δεν εμπόδισε 14 λεπτά καθυστερήσεων από το να παιχτούν τελικά.

Ο μεγάλος επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο της νίκης της Αγγλίας με 6-2 ήταν πιο αναμενόμενος μετά από έναν τραυματισμό στο κεφάλι του τερματοφύλακα του Ιράν Alireza Beiranvand. Αντί για έξι ή επτά λεπτά όμως, υπήρχαν 15 λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

Συνολικά, η Αγγλία - Ιράν είχε 29 λεπτά επιπλέον χρόνο λόγω καθυστερημένων γκολ και στα δύο ημίχρονα.

Αυτή ήταν μια τάση μέχρι στιγμής σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, με την Ολλανδία και τη Σενεγάλη να παίζουν έντεκα λεπτά καθυστερήσεις στο δεύτερο ημίχρονο και τις ΗΠΑ να παίζουν παρόμοια ποσότητα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα τους με την Ουαλία.

Κατά μέσο όρο, στους τέσσερις πρώτους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ 2022 σημειώθηκαν 17.5 λεπτά καθυστερήσεων ο καθένας.

Είναι μια τάση που φαίνεται πιθανό να συνεχιστεί. Ο επικεφαλής των διαιτητών της FIFA, ο Pierluigi Collina, έχει πει προηγουμένως ότι η FIFA θα κοιτάξει να παρακολουθεί με μεγαλύτερη ακρίβεια τις διακοπές στο παιχνίδι.

Η σχολαστική διακοπή του ρολογιού του αγώνα θα έχει κάποια θετικά. Θα πρέπει να μειώσει τη σπατάλη χρόνου που κάνουν ορισμένες ομάδες όταν κρατούν ισοπαλία ή περιορισμένο προβάδισμα.

Οι ομάδες μπορούν συχνά να χάνουν χρόνο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και στη συνέχεια να δουν κάτι σαν τρία ή τέσσερα λεπτά να εμφανίζεται στο ταμπλό του τέταρτου διαιτητή. Αλλά με κάθε διακοπή που προστίθεται τώρα στο παιχνίδι, οι ομάδες είναι λιγότερο πιθανό να αποκτήσουν πλεονέκτημα χάνοντας χρόνο.

Από την άλλη πλευρά, εάν αυτή η τάση των μεγάλων ποσών καθυστερήσεων συνεχιστεί, ουσιαστικά κάνει τους αγώνες ποδοσφαίρου περισσότερους από πριν.

Εάν ένας συνηθισμένος αγώνας είχε περίπου ένα ή δύο λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο και τρία ή τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, τότε ο επιπλέον χρόνος καθυστερήσεων που έχει δοθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο μέχρι τώρα θα μπορούσε να αθροιστεί περίπου στο μισό παιχνίδι μέχρι το τέλος της φάσης των 16.

Αυτό το επιπλέον ποδόσφαιρο θα μπορούσε να κουράσει περισσότερο τους παίκτες και να οδηγήσει σε περισσότερα λάθη αργά στους αγώνες όταν η κούραση αρχίζει να επηρεάζει τα επίπεδα συγκέντρωσης.

Οι προπονητές θα χρειαστούν ένα σχέδιο για να το αντιμετωπίσουν.

Πρώτον, θα μπορούσαν να προσπαθήσουν να αποτρέψουν την κούραση από την πρώτη θέση χρησιμοποιώντας και τις πέντε αλλαγές κατά τη διάρκεια των αγώνων.

Μέχρι στιγμής, μόνο η Αγγλία, το Ιράν και οι ΗΠΑ έχουν κάνει και τις πέντε αλλαγές (το Ιράν χρησιμοποίησε έξι λόγω του κανόνα διάσεισης) και ο προπονητής της Αγγλίας Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ κατάφερε να κάνει όλες τις αλλαγές του μέχρι το 76ο λεπτό, δίνοντας στους επιθετικούς παίκτες του ξεκούραση. εν όψει του αγώνα τους με τις ΗΠΑ.

Εάν τα αποτελέσματα πάνε καλά, η δυνατότητα εναλλαγής της ομάδας τους για τον τελευταίο γύρο των αγώνων των ομίλων θα μπορούσε να δώσει πλεονέκτημα σε ορισμένους προπονητές αργότερα στη διοργάνωση.

Οι ομάδες με μεγάλο βάθος ομάδας θα μπορούσαν επίσης να επωφεληθούν καθώς ο επιπλέον χρόνος καθυστερήσεων σημαίνει ότι οι αναπληρωματικοί ή οι αναπληρωματικοί παίκτες θα περνούν περισσότερο χρόνο στον αγωνιστικό χώρο από ό,τι θα έκαναν διαφορετικά, επομένως η ποιότητα αυτών των παικτών είναι πιο πιθανό να έχει αντίκτυπο στα παιχνίδια.

Το να κρατάς στενά προβάδισμα μπορεί να είναι πιο δύσκολο, καθώς το μόνο που χρειάζεται είναι ένα σφάλμα συγκέντρωσης για να δεχθεί ένα γκολ.

Το πέναλτι του Mehdi Taremi στο 102ο λεπτό για το Ιράν κόντρα στην Αγγλία ήταν το το τελευταίο γκολ που σημειώθηκε ποτέ στο Παγκόσμιο Κύπελλο εκτός παράτασης ή πέναλτι. Αυτός ο στόχος θα υπενθυμίσει στον Gareth Southgate τους κινδύνους της απενεργοποίησης για μια στιγμή, αλλά με τους παίκτες να αισθάνονται πιο πιθανό τα αποτελέσματα της κούρασης, οι προπονητές θα πρέπει να εξετάσουν πώς μπορούν να κρατήσουν τις ομάδες τους συγκεντρωμένες στο τέλος ενός αγώνα.

Αυτός ο επιπλέον χρόνος καθυστερήσεων μπορεί να ενθαρρύνει ορισμένες ομάδες να πιέσουν για ένα δεύτερο γκολ για να σκοτώσουν τα παιχνίδια αντί να προσπαθήσουν να διατηρήσουν το προβάδισμα ενός γκολ για δέκα λεπτά περισσότερο από ό,τι είχαν συνηθίσει. Ομοίως, ορισμένες τακτικές όπως το να πιέζεις συνεχώς τον αντίπαλο μπορεί να κουράσουν γρήγορα τους παίκτες και οι προπονητές ίσως χρειαστεί να ξανασκεφτούν πώς χρησιμοποιούν τέτοιες τακτικές.

Κάθε Παγκόσμιο Κύπελλο φαίνεται να δημιουργεί μια παράξενη αλλαγή ή μια αλλαγή κανόνων που οι προπονητές πρέπει να λογοδοτήσουν. Στο Ρωσία 2018, η χρήση βοηθών διαιτητών βίντεο σήμαινε ότι οι ομάδες δεν μπορούσαν πλέον να ξεφύγουν με τα «μαλακά» φάουλ στην περιοχή του πέναλτι. Στο Κατάρ 2022, η μοναδική πρόκληση που έριξαν οι κανόνες της FIFA στους επικεφαλής προπονητές φαίνεται να είναι αυτή η αλλαγή στη μέτρηση του χρόνου.

Οι προπονητές που μπορούν να προσαρμοστούν και να προετοιμάσουν καλύτερα τους παίκτες τους για μεγάλες περιόδους καθυστερήσεων θα μπορούσαν να δώσουν στους εαυτούς τους ένα μικρό πλεονέκτημα έναντι των αντιπάλων τους.