Ο παίκτης γκολφ Scottie Scheffler κερδίζει το First Masters - και ο Woods τερματίζει 47ος

Η πάνω σειρά

Ο Scottie Scheffler—ο Νο. 1 παίκτης του γκολφ στον κόσμο— επέκτεινε την κυριαρχία του κερδίζοντας το 86ο ετήσιο τουρνουά Masters την Κυριακή, ξεπερνώντας τον δεύτερο στη θέση του Rory McIlroy, τερματίζοντας το τουρνουά στην 10η θέση και κερδίζοντας την πρώτη του νίκη σε μεγάλο πρωτάθλημα. ενώ ο πέντε φορές νικητής Τάιγκερ Γουντς αγωνίστηκε δυναμικά στην επιστροφή του στο άθλημα με μερική απασχόληση.

Βασικά Στοιχεία

Ο Σέφλερ έγινε ο δέκατος νεότερος νικητής του διάσημου τουρνουά, παίρνοντας το πρώτο του πράσινο σακάκι σε ηλικία 25 ετών και δέκα μηνών, τέσσερα χρόνια μεγαλύτερος από τον Τάιγκερ Γουντς όταν κέρδισε το πρώτο του Masters σε ηλικία 21 ετών το 1997—το νεότερο που έκανε ποτέ. το.

Παρά την πρόσφατη αύξηση του McIlroy την Κυριακή για να τερματίσει επτά κάτω από την ισοτιμία, το πράσινο σακάκι του διέφυγε για άλλη μια φορά, έχασε τη νίκη του Masters στη 14η εμφάνισή του στο τουρνουά, αν και η δεύτερη θέση της Κυριακής ήταν η καλύτερη καριέρα για τον 32χρονο παλιό, που έχει κερδίσει τουλάχιστον μία φορά σε κάθε άλλο μεγάλο τουρνουά γκολφ.

Ο Collin Morikawa, ο περσινός νικητής, τερμάτισε πέμπτος στα τέσσερα κάτω από την ισοτιμία.

Ο Γουντς, 46 ετών, τερμάτισε 47ος στο τουρνουά νωρίτερα την Κυριακή -ένα από τα χειρότερα φινιρίσματα της καριέρας του- αλλά υποσχέθηκε να παίξει ξανά στο Βρετανικό Όπεν τον Ιούλιο.

Μεγάλος αριθμός

2.7 εκατομμύρια δολάρια. Αυτό είναι το χρηματικό έπαθλο που θα πάρει ο Scheffler από το Augusta National Golf Club, το μεγαλύτερο μερίδιο του πορτοφολιού των 15 εκατομμυρίων δολαρίων από το Masters.

Βασικό υπόβαθρο

Μετά από ένα ναυάγιο ενός αυτοκινήτου τον Φεβρουάριο του 2021 που τον άφησε με σοβαρούς τραυματισμούς στα πόδια, ο Γουντς είπε ότι θα αγωνιζόταν σε τουρνουά με μερική απασχόληση. Το Masters αυτής της εβδομάδας σηματοδότησε την πρώτη του αγωνιστική εμφάνιση μετά το Masters του 2020 πριν από ενάμιση χρόνο.

Τι να προσέχεις

Το Πρωτάθλημα PGA, το επόμενο μεγάλο τουρνουά γκολφ, θα ξεκινήσει στις 19 Μαΐου στο Southern Hills Country Club στην Tulsa της Οκλαχόμα. Θα ακολουθήσει το US Open, το οποίο θα ξεκινήσει στις 16 Ιουνίου από το Country Club στο Μπρούκλιν της Μασαχουσέτης. Μετά το Κυριακάτικο Masters, Woods είπε Το Sky Sports δεν ήταν σίγουρος αν θα παίξει σε κάποια από τις επερχόμενες μεγάλες κατηγορίες, αλλά επιβεβαίωσε ότι θα παίξει στο British Open τον Ιούλιο: «Είναι το αγαπημένο μου γήπεδο γκολφ στον κόσμο», είπε ο Woods για το Old Course στο St. Andrews. όπου θα γίνει το Βρετανικό Όπεν, "άρα θα είμαι εκεί για αυτό, αλλά οτιδήποτε ενδιάμεσο δεν ξέρω."