Ο Γκάρεθ Μπέιλ και οι Ηνωμένες Πολιτείες γίνονται πιο οικείοι μετά την ισοπαλία του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ουαλίας

Οι Ηνωμένες Πολιτείες εξοικειώνονται όλο και περισσότερο με την ποιότητα του αστεριού του Γκάρεθ Μπέιλ. Ο 33χρονος θρύλος του ουαλικού ποδοσφαίρου έχει πλέον το στίγμα του στη μεγαλύτερη σκηνή όλων, καθώς το γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο εξασφάλισε την ισοπαλία για την Ουαλία στο πρώτο της Παγκόσμιο Κύπελλο εναντίον της USMNT.

Η τελευταία του συνεισφορά για την εθνική του ομάδα έρχεται μόλις μήνες αφότου μετακόμισε στο Λος Άντζελες για να παίξει στην ομάδα LAFC της Major League Soccer, την οποία πρόσφατα βοήθησε να κερδίσει ένα πρωτάθλημα MLS.

Ο Μπέιλ θα γίνει παγκόσμιος, αν δεν ήταν ήδη. Όπως πολλοί θρύλοι του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου πριν από αυτόν, βλέπει το τέλος των αγωνιστικών του ημερών στη Βόρεια Αμερική. Η ομάδα της Ουαλίας που κληρώθηκε στον ίδιο όμιλο με τις Ηνωμένες Πολιτείες στο Παγκόσμιο Κύπελλο θα αυξήσει το προφίλ του στην περιοχή.

Και παρόλο που ο αγώνας μεταξύ των δύο εθνών έχει παιχτεί τώρα, οι εμφανίσεις του Μπέιλ στα επόμενα παιχνίδια εναντίον των άλλων ομάδων του ομίλου, Αγγλία και Ιράν, θα μπορούσαν ακόμα να επηρεάσουν τις πιθανότητες του USMNT να προκριθεί στα νοκ άουτ.

Η Αγγλία πέρασε πέρα ​​από το Ιράν με μια πειστική νίκη με 6-2 στο άλλο πρώιμο παιχνίδι του Ομίλου Β. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ θα είναι φαβορί για την κορυφή του εν λόγω ομίλου, αλλά στον Μπέιλ, η Ουαλία έχει έναν παίκτη που μπορεί να δημιουργήσει μια στιγμή, ή στιγμές, για να νικήσει οποιαδήποτε ομάδα.

Ωστόσο, ήταν σχετικά ήσυχος στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στις Ηνωμένες Πολιτείες. Από τους δύο παίκτες που ξεκίνησαν στην επίθεση, ο προπονητής της Ουαλίας, Ρόμπερτ Πέιτζ, αποφάσισε ότι θα ήταν ο Ντάνιελ Τζέιμς που θα έκανε τον δρόμο στο ημίχρονο, καθώς άλλαξε την προσέγγισή του, φέρνοντας τον 6-πόδι-5-στόχο, Keiffer Moore

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να ήταν ο Μπέιλ που άνοιξε τον δρόμο για τον πανύψηλο επιθετικό. Μεταξύ τους, οι δύο βασικοί επιθετικοί της Ουαλίας είχαν μόνο 31 πινελιές στο πρώτο ημίχρονο - Τζέιμς 15 και Μπέιλ 16.

Όμως, η παρουσία του Μπέιλ στο γήπεδο προσφέρει δυνατότητες. Μια πιθανή στιγμή σε ένα παιχνίδι από έναν παίκτη που έχει συγκεντρώσει μια συλλογή από τρόπαια σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του, πολλά από αυτά χάρη στη δική του ατομική ικανότητα σε σημαντικές στιγμές.

Πιο πρόσφατα το έδειξε αυτό στο LAFC, βοηθώντας τους να κερδίσουν το Κύπελλο MLS χάρη σε ένα γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε βαθιά μέσα στις καθυστερήσεις στην παράταση κόντρα στην Philadelphia Union. Η ομάδα του LA κέρδισε τη διαδικασία των πέναλτι.

Ίσως το μόνο περίεργο πράγμα που υπήρχε ήταν ότι δεν εκτέλεσε πέναλτι σε εκείνη τη διαδικασία. Το LAFC το κέρδισε μέσα σε τέσσερα χτυπήματα σποτ, οπότε ίσως ο Μπέιλ να έπεσε για να πάρει το συνήθως σημαντικό πέμπτο.

Χρειάστηκε, ωστόσο, να εκτελέσει ένα πέναλτι σε αυτή τη σύγκρουση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η άφιξη του Μπέιλ στο MLS νωρίτερα το 2022 πρόσθεσε μια επιπλέον διάσταση στο παιχνίδι. Ήταν ένας από τους δύο μόνο παίκτες στην αρχική ενδεκάδα που έπαιξαν ποδόσφαιρο του συλλόγου τους στο εγχώριο πρωτάθλημα των ΗΠΑ, ενώ ο άλλος ήταν ο αμυντικός της USMNT Walker Zimmerman.

Το ζευγάρι των Zimmerman και Tim Ream -ο οποίος παίζει ποδόσφαιρο στην Αγγλία για την ομάδα της Premier League Φούλαμ- μπορεί να λάβει κάποια εύσημα μαζί με τον προπονητή τους Gregg Berhalter για την αναποτελεσματικότητα της Ουαλίας στο πρώτο ημίχρονο.

Η ταχύτητα του Τζέιμς δεν ήταν θέμα, παρά το γεγονός ότι οι ΗΠΑ λειτουργούσαν με υψηλή αμυντική γραμμή κατά καιρούς. Αυτό οφείλεται στην προσμονή για το ζεύγος του σέντερ μπακ αλλά και στην ικανότητα των ΗΠΑ να διαλύσουν τα πράγματα στη μεσαία γραμμή, ακόμα κι αν αυτό σήμαινε ότι έδιωξαν περιστασιακά φάουλ ή έπαιρναν την περίεργη κίτρινη κάρτα.

Ο Tim Weah έδωσε στις Ηνωμένες Πολιτείες ένα προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με ένα εξαιρετικό τελείωμα από την εξίσου καλή μπάλα του Christian Pulisic, αλλά οι δύο παίκτες του MLS συγκρούστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Zimmerman να ρίχνει τον Bale στην περιοχή για να δεχτεί πέναλτι.

Μερικές φορές υπάρχει μια ανησυχία με τους παίκτες που έχουν κερδίσει το πέναλτι να επιταχύνουν το πέναλτι, αλλά δεν υπήρχαν αμφιβολίες για το ποιος θα αναλάμβανε την ευθύνη για την Ουαλία.

Ο αμερικανός τερματοφύλακας Ματ Τέρνερ βούτηξε με τον σωστό τρόπο και μάλιστα πήρε το χέρι στην μπάλα, αλλά αυτό έδειξε μόνο πόσο δυνατό και πειστικό ήταν το σποτ από τον Μπέιλ καθώς εκτοξεύτηκε στο πίσω μέρος των διχτυών.

Η Ουαλία είχε την περίεργη περιστασιακή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο όπως και οι Ηνωμένες Πολιτείες στο πρώτο. Τουλάχιστον όταν ο Μπέιλ είχε τη μπάλα στα μισά της γραμμής με τον Τέρνερ έξω από την εστία του, μετά από φάουλ του Kellyn Acosta πριν προλάβει να βρει την κενή εστία. Η ισοπαλία ήταν τελικά ένα δίκαιο αποτέλεσμα μεταξύ δύο ισόπαλων ομάδων.

Για τον Μπέιλ τα πράγματα ήταν κανονικά. Αν μη τι άλλο, ήταν ένα σχετικά αδιάφορο παιχνίδι για τα πρότυπα του, αλλά θα είναι το πρόσωπο σε όλες τις αναφορές αυτού του παιχνιδιού σε όλο τον κόσμο.

Ειδικά στο νέο του σπίτι στο ποδόσφαιρο των συλλόγων, τις Ηνωμένες Πολιτείες, που θα χρησιμεύσει μόνο για να αυξήσει το ήδη υψηλό προφίλ αυτού του ολοένα και πιο οικείου αστέρα του ποδοσφαίρου.