Η Γαλλία προηγείται με 1-0 επί της αντίπαλης Αγγλίας στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η πάνω σειρά

Η αγγλική εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών υπολείπεται της υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Γαλλίας με 1-0 μετά το πρώτο ημίχρονο του αγώνα των προημιτελικών του Σαββάτου, με τον νικητή να αντιμετωπίζει το αουτσάιντερ Μαρόκο στους ημιτελικούς την επόμενη εβδομάδα.

Βασικά Στοιχεία

Ο Γάλλος μέσος και αστέρι της Ρεάλ Μαδρίτης, Ορελιέν Τσουαμένι σκόραρε στο 17ο λεπτό από βαθιά πάσα του Αντουάν Γκριεζμάν, δίνοντας προβάδισμα στη Γαλλία από νωρίς.

Αντιμετωπίζοντας μια αγγλική επίθεση, ο Γάλλος τερματοφύλακας Hugo Lloris έκανε δύο βασικές αποκρούσεις μέσα σε λίγα λεπτά ο ένας από τον άλλο, αποκρούοντας ένα φάουλ από τον Άγγλο Luke Shaw, ακολουθούμενο από ένα γρήγορο σουτ από τον Άγγλο επιθετικό Χάρι Κέιν.

Η Γαλλία βασίζεται επίσης στο ανερχόμενο φαινόμενο Kylian Mbappe και τον βετεράνο Oliver Giroud, οι οποίοι έγραψαν ιστορία στη νίκη της Γαλλίας επί της Πολωνίας στη φάση των 16 ως η εθνική ομάδα. κορυφαίος όλων των εποχών σκόρερ, με 52 γκολ σε διεθνή παιχνίδια, συμπεριλαμβανομένων των τουρνουά Παγκοσμίου Κυπέλλου, EURO Cup και Nations League.

Εφαπτομένος

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα νωρίτερα το Σάββατο, Το Μαρόκο αναστάτωσε την Πορτογαλία 1-0, γίνεται η πρώτη ομάδα που εκπροσωπεί ένα αραβικό έθνος ή μια αφρικανική χώρα που προκρίνεται στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Νωρίτερα αυτή την εβδομάδα, το Μαρόκο κατέπληξε την Ισπανία σε πέναλτι στον αγώνα των προημιτελικών. Οι μόνες αφρικανικές ομάδες που είχαν προκριθεί ποτέ στους προημιτελικούς ήταν η Γκάνα το 2010, η Σενεγάλη το 2002 και το Καμερούν το 1990. Η διοργανώτρια χώρα το Κατάρ έγραψε ιστορία νωρίτερα στο τουρνουά ως η πρώτη διοργανώτρια χώρα που υπήρξε ποτέ εξαλειφθεί πρώτη από το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Βασικό υπόβαθρο

Η Γαλλία κέρδισε τον δεύτερο τίτλο της στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην τελευταία επανάληψη της διοργάνωσης το 2018, νικώντας την Κροατία με 4-2 (η τελευταία της νίκη ήρθε το 1998 επί της Βραζιλίας) πίσω από τον Mbappe—την 35η αθλητής με την υψηλότερη αμοιβή στον κόσμο, σύμφωνα με Forbes. Η Αγγλία, η οποία παίζει χωριστά από την Ουαλία, τη Σκωτία και τη Βόρεια Ιρλανδία, έχει κερδίσει μόλις μία φορά, το 1966. Η Γαλλία και η Αγγλία έχουν συναντηθεί δύο φορές στο Παγκόσμιο Κύπελλο το 1966 και το 1982, με την Αγγλία να κερδίζει και τους δύο αγώνες.

Τι να προσέχεις

Ο νικητής του αγώνα μεταξύ Αγγλίας και Γαλλίας θα παίξει με το Μαρόκο στις 2:2 την Τετάρτη. Η Αργεντινή και η Κροατία—η οποία κέρδισε τον προημιτελικό της αγώνα σε πυροβολισμούς επί της Βραζιλίας, που είναι φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά— πρόκειται να αναμετρηθούν στις XNUMX μ.μ. της Τρίτης. Αυτός ο αγώνας θα μπορούσε να είναι η τελευταία εμφάνιση στο Παγκόσμιο Κύπελλο για δύο θρύλους του ποδοσφαίρου: τον αρχηγό της Κροατίας Λούκα Μόντριτς, ο οποίος παίζει ως μέσος για τη Ρεάλ Μαδρίτης, και τον Αργεντινό Λιονέλ Μέσι, τον σούπερ σταρ επιθετικό (και τον κόσμο αθλητής με την υψηλότερη αμοιβή) για την Παρί Σεν Ζερμέν. Παρόλο που και οι δύο έχουν παίξει σε έναν τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου (Μέσι το 2014 και Μόντριτς το 2018), κανένας από τους δύο δεν έχει κερδίσει το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του κόσμου.

Εκπληκτικό γεγονός

Σε τιτίβισμα πριν από τον αγώνα, ο Γάλλος πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν ρώτησε τον Βρετανό πρωθυπουργό Ρίσι Σουνάκ εάν θα υποστήριζε τους Les Blues (το παρατσούκλι της Εθνικής Γαλλίας) εάν κερδίσουν, με τον Sunak. απαντώντας: «Ελπίζω ότι δεν θα χρειαστεί, αλλά έχετε μια συμφωνία. Ανυπομονώ να βρεθείτε πίσω από τα Τρία Λιοντάρια στον επόμενο γύρο». Μετά από μια σειρά εμφανών αναπάντητων κλήσεων εναντίον της αγγλικής ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, ο Βρετανός κωμικός Ρίκι Τζερβέις tweeted, «Είναι όλοι οι αξιωματούχοι Γάλλοι;»

Περισσότερες Πληροφορίες

Παγκόσμιο Κύπελλο Underdogs: Το Μαρόκο νίκησε την Πορτογαλία, έγινε η πρώτη αφρικανική ή αραβική χώρα που προκρίθηκε στα ημιτελικά (Forbes)

Αναστεναγμός ανακούφισης: Η Αργεντινή επιζεί από την εκπληκτική επιστροφή της Ολλανδίας για να φτάσει στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου (Forbes)

Τι να παρακολουθήσετε στο τελικό Stretch του Παγκοσμίου Κυπέλλου: Η τελευταία στάση του Μέσι, Νεϊμάρ εναντίον. Pelé, Marocco's Run For The Ages and More (Forbes)

Σοκ του Μουντιάλ: Η Κροατία αποκλείει την αγαπημένη Βραζιλία ακόμα και όταν ο Νεϊμάρ ισοφαρίζει το ρεκόρ γκολ του Πελέ (Forbes)