Αποτέλεσμα πλέι οφ του Europa League, Βαθμολογίες παικτών, Τι μάθαμε

Η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον δεύτερο αγώνα των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ την Πέμπτη. Εδώ είναι το αποτέλεσμα, μερικές βαθμολογίες παικτών και τι μάθαμε από την ισοπαλία.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2 – 1 Μπαρτσελόνα

Φρεντ, 47′ Λεβαντόφσκι, 18′

Αντώνης, 73′

Μάντσεστερ Η Γιουνάιτεντ κερδίζει με 4-3 συνολικά και προκρίνεται στους «16».

Marc-Andre Ter Stegen

Έκανε μια σημαντική στάση από νωρίς από τον Μπρούνο Φερνάντες, αλλά ήταν ελάχιστα που μπορούσε να κάνει και με τα δύο γκολ της Γιουνάιτεντ. 7

Αλεχάντρο Μπάλντε

Συνελήφθη από τον Fernandes καθώς ο Πορτογάλος παραλίγο να κάνει το 1-0 στις πρώτες πόρτες, αλλά σταδιακά βελτιώθηκε προς τα εμπρός. Κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε ο Λεβαντόφσκι και πολλά επαίνους για ένα άψογο πρώτο ημίχρονο. Μετά το διάλειμμα, θα μπορούσε να κατηγορηθεί για την τοποθέτησή του στα γκολ του Φρεντ και του Άντονυ, αλλά το ίδιο θα μπορούσαν και άλλοι. 6

Andreas Christensen

Είχε ένα σταθερό πρώτο ημίχρονο και ήταν κρίσιμο για να αποβάλει τον Antony από το σουτ του στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο νεαρός φαινόταν να βάλει τη Γιουνάιτεντ μπροστά. Πριν το κάνει τελικά, δηλαδή. 7

Ronald araujo

Φανταστική αντιμετώπιση με τον Μάρκους Ράσφορντ όποτε ο επιθετικός με φόρμα της Ευρώπης έδινε κεφαλιά στο κέντρο του πρώτου ημιχρόνου. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να ανακόψει την παλίρροια καθώς η Γιουνάιτεντ ανέλαβε την 100η εμφάνισή του σε σύλλογο. Έκανε μια μεγάλη πρόκληση πλησιάζοντας τα 80 λεπτά για να σταματήσει τη διεύρυνση του ελλείμματος. 7

Τζουλς Κούντε

Τρόμαξε με ένα λεπτό όταν ο Λουκ Σο χτύπησε το πόδι του. Αντιμετώπισε τον Rashford πολύ καλύτερα στο δεξί μπακ απ' ό,τι στο πρώτο παιχνίδι, αλλά αρχικά ήταν λίγο σπάταλος με το πέρασμά του στον αγωνιστικό χώρο. Παραλίγο να προηγηθεί η Μπάρτσα με 2-1 με μια φανταστική κεφαλιά, ο Ντέιβιντ Ντε Χέα ανατρέπεται πάνω από το δοκάρι. 6

Φράνκ Κέισι

Προσπάθησε να ενημερώσει τον Κασεμίρο ότι ήταν εκεί, αλλά έκανε φάουλ στον Βραζιλιάνο μέσα σε 10 λεπτά σε μια επικίνδυνη περιοχή. Ήταν πάντα σωματικός όταν χρειαζόταν, αλλά άφηνε τα σκληρά πράγματα πίσω για να έρθει στο προσκήνιο σε έναν προηγμένο επιθετικό ρόλο. Πάντα συνδέει το παιχνίδι στην καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Barca μέχρι στιγμής στο πρώτο ημίχρονο. Δοκίμασε τον Ντε Χέα στο δεύτερο ημίχρονο από την άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά έπεσε, όπως και η Μπάρτσα συνολικά. 7 – ΑΝΤΡΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Sergio Busquets

Επέστρεψε από τραυματισμό και αν και συχνά ξεπερνούσε, έκανε εξαιρετικά τάκλιν στο πρώτο ημίχρονο στη μέση του πάρκου όταν χρειαζόταν με επίγνωση της θέσης των ειδικών. Όσο λιγότερο λέγεται για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου του, τόσο το καλύτερο καθώς άρχισε να κατακλύζεται από τους Φρεντ και Κασεμίρο. 6

Frenkie de Jong

Αμύνθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο καλύπτοντας παίκτες όπως ο Balde όταν φόρτισαν ψηλά. Άρχισε να μαζεύει γελοίες πάσες, μονομαχίες και στατιστικά για ντρίμπλα για να δείξει γιατί η Γιουνάιτεντ τον ήθελε τόσο πολύ το καλοκαίρι. Ξεκίνησε χαλαρά στο δεύτερο ημίχρονο και ίσως πρέπει να επωμιστεί λίγη ευθύνη για την ισοφάριση του Φρεντ. Αλλά ως ο μόνος μέσος που ακολουθεί πίσω, αυτό θα ήταν σκληρό. Ήταν πάντα εκεί καθώς η Γιουνάιτεντ επιτέθηκε, όταν ήρθε η σειρά της να κυριαρχήσει στο δεύτερο ημίχρονο. 7

Σέργι Ρομπέρτο

Τοποθετημένος στον ρόλο του πλαστού αριστερού εξτρέμ που συνήθως κατοικείται από τον Γκάβι στο φύλλο της ομάδας. Ήρθε πιο κεντρικός, και ενώ του έλειπε ο ρυθμός του νεαρού, προσπάθησε να ταιριάζει με την έντασή του προσπαθώντας πάντα να πιέζει και να παρακολουθεί πίσω. Αναμφισβήτητα ο καλύτερος παίκτης του πρώτου ημιχρόνου μαζί με τον Kessie, και πήρε μια κίτρινη στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου για τη συμμετοχή του σε μια συμπλοκή μεταξύ των δύο ομάδων. Έγινε για τον Ferran Torres στα 70 λεπτά. 7

Robert Lewandowski

Δεν έκανε τίποτα μέχρι το πέναλτι που έβαλε την Μπάρτσα με 1-0 μπροστά και λίγο μετά. Έδωσε ευκαιρία να ισοφαρίσει στον χρόνο τραυματισμών. Σε γενικές γραμμές, άλλη μια ανησυχητική εμφάνιση στο ρεπερτόριό του μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο. 5

Raphinha

Έκοψε μέσα στην άκρη του κουτιού με το πρώτο άγγιγμα του παιχνιδιού, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το χτύπημα του. Ούτε μπορούσε όταν συνδέθηκε καλά με τον Ρομπέρτο ​​πλησιάζοντας το ημίχρονο. Μυώδης από τη μπάλα από τον Φερνάντες στη συγκέντρωση στο γκολ του Αντόνι που έκανε το 2-1 και έφερε γρήγορα τον Ανσού Φάτι αμέσως μετά. 5

Τι μάθαμε

Ανεξάρτητα από το ποιος είναι διαθέσιμος, τραυματίας ή τιμωρημένος, τέσσερις χαφ με έναν καθαρό εξτρέμ είναι ξεκάθαρα ο τρόπος για τον Τσάβι.

Με τους Pedri και Gavi εκτός, οι αντικαταστάτες τους στον Kessie και ο Roberto ήταν οι καλύτεροι παίκτες του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Barca κυριάρχησε πλήρως στους γηπεδούχους της.

Βγήκαν για το δεύτερο '45 λίγο νωθρά, ωστόσο, και επέτρεψαν στη Γιουνάιτεντ να επιστρέψει στο παιχνίδι, χωρίς να το έπαιρναν ποτέ ξανά τον έλεγχό τους, καθώς δέχθηκε bullying από την Premier.PINC
Γίγαντες της Λίγκας.

Παρά την καλή δουλειά του Τσάβι στη La Liga, έπεσε και πάλι πρόωρα στην ήπειρο και αυτό πρέπει να διορθωθεί τα επόμενα χρόνια. Με απλά λόγια, αυτή ήταν μια άλλη περίπτωση μιας ομάδας της ισπανικής κορυφαίας κατηγορίας που δεν κατάφερε να ταιριάξει με την ένταση και τον ρυθμό μιας στολής από την αντίστοιχη αγγλική της.

Τουλάχιστον ένα πιο εύκολο τεστ περιμένει στην Αλμέιρα την Κυριακή.