Τα πρώιμα γκολ στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα μπορούσαν να είναι περισσότερο κατάρα παρά ευλογία

Καθώς το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ 2022 φτάνει στην νοκ-άουτ φάση του, το να σκοράρει πρώτο είναι πιο σημαντικό από ποτέ. Η έρευνα έχει βρει ότι το να σκοράρει το πρώτο γκολ δίνει στις ομάδες περισσότερες από 80% πιθανότητες νίκης σε αγώνες νοκ άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με μια τεράστια εξαίρεση.

Όταν ο Kieran Trippier σκόραρε με ένα φάουλ στο 5ο λεπτό στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου εναντίον της Κροατίας το 2018, οι οπαδοί της Αγγλίας μπορεί να πίστευαν ότι είχαν το ένα πόδι στον τελικό.

Και λίγα χρόνια αργότερα, το 2021, ο Άγγλος Λουκ Σο είχε την μπάλα στα δίχτυα στον τελικό του UEFA Euro 2020 πριν καν φτάσουν ορισμένοι οπαδοί στις θέσεις τους.

Αλλά και στις δύο αυτές περιπτώσεις, η Αγγλία ήταν στην πλευρά των ηττημένων.

Κάποιοι μπορεί να το αποκαλούν αυτό «τυπική Αγγλία», αλλά στην πραγματικότητα, το να σκοράρεις πολύ νωρίς σε κρίσιμα παιχνίδια μπορεί μερικές φορές να είναι περισσότερο κατάρα παρά ευλογία.

Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η σουηδική εταιρεία λύσεων αθλητικών βίντεο Spiideo, η οποία συνεργάζεται με τις εθνικές ομάδες της Ισπανίας και της Κροατίας, συνεργάστηκε με τον ειδικό στατιστικών του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, Μάθιου Πεν, για να εξετάσουν πώς η ώρα του πρώτου γκολ επηρεάζει τις πιθανότητες νίκης των ομάδων.

Βρήκαν ότι το να σκοράρει πρώτος σε έναν αγώνα νοκ-άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου δίνει σε μια ομάδα πιθανότητες 82% να κερδίσει τον αγώνα. Εξετάζοντας τους χρόνους των πρώτων γκολ, τα δεδομένα έδειξαν ότι το να σκοράρει το πρώτο γκολ μεταξύ του 75ου και του 90ου λεπτού δίνει 97% πιθανότητες νίκης. Εάν το εναρκτήριο γκολ σημειωθεί στα πρώτα 15 λεπτά ενός παιχνιδιού, αυτό μειώνεται στο 77% της πιθανότητας νίκης, καθώς ο αντίπαλος έχει περισσότερο χρόνο για να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Αυτό υποδηλώνει ότι, χωρίς έκπληξη, το πρώτο σκοράρισμα δίνει στις ομάδες τις καλύτερες πιθανότητες να κερδίσουν έναν αγώνα νοκ-άουτ Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αλλά όταν πρόκειται για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, τα πολύ νωρίς γκολ γενικά δεν οδηγούν στη νίκη.

Ο Πεν λέει ότι από τους οκτώ τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου το εναρκτήριο γκολ σημειώθηκε στα πρώτα 15 λεπτά, έξι από τις οκτώ ομάδες που σκόραραν πρώτες έχασαν τον αγώνα.

Η πιο πρόσφατη φορά που συνέβη ήταν το 2006 όταν ο Ζινεντίν Ζιντάν έδωσε το προβάδισμα στη Γαλλία από το σημείο του πέναλτι στο έβδομο λεπτό πριν ο Μάρκο Ματεράτσι ισοφαρίσει στο 19ο λεπτό. Η Ιταλία κέρδισε τον τελικό στα πέναλτι.

Η τελικά ηττημένη ομάδα πήρε επίσης προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά του τελικού στα Παγκόσμια Κύπελλα 1974, 1962, 1958 και 1954, καθώς και το 1966 όταν η Δυτική Γερμανία σκόραρε στο 12ο λεπτό πριν επιστρέψει η Αγγλία για να κερδίσει 4- 2 στην παράταση.

Ο Πεν λέει ότι «αυτό υποδηλώνει ότι το να πετύχεις ένα γκολ από νωρίς μπορεί να μην είναι τόσο πλεονεκτικό σε έναν τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου» και ότι μπορεί ακόμη και να είναι «ψυχολογικά μειονέκτημα».

Σε πολλούς από αυτούς τους τελικούς, η ομάδα που δέχθηκε το εναρκτήριο γκολ κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα. Η Αγγλία ήταν σε ίσους όρους μετά από 18 λεπτά το 1966, και η πρόωρη διαφορά της Ολλανδίας το 1974 ακυρώθηκε από τη Δυτική Γερμανία μετά από 25 λεπτά. Το 1954, η Ουγγαρία κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 μετά από οκτώ λεπτά μόνο για τη Δυτική Γερμανία για να ισοφαρίσει το σκορ στα 18 λεπτά πριν κερδίσει τελικά με 3-2.

Ο Αντιπρόεδρος Προϊόντος στο Spiideo, Fredrik Ademar λέει ότι το να σκοράρεις νωρίς «συχνά μπορεί να καταλήγει να προκαλεί περισσότερη πίεση και να αλλάζει τη δυναμική των αγώνων» και ότι αν και από την άποψη της πιθανότητας, αυξάνει τις πιθανότητές σου να κερδίσεις, οι ομάδες «πρέπει να είναι και τακτικά. και ψυχικά προετοιμασμένος για αυτές τις στιγμές» για να διασφαλίσει ότι ένα πρόωρο προβάδισμα θα μετατραπεί σε νίκη.