Οι Coco Gauff, Sloane Stephens για τον προημιτελικό του All-American French Open

Η Coco Gauff και η Sloane Stephens οδεύουν για έναν παναμερικανικό προημιτελικό στο French Open.

Οι δύο Αμερικανοί κέρδισαν και οι δύο τους αγώνες του τέταρτου γύρου σε συνεχόμενα σετ την Κυριακή, ρυθμίζοντας τον αγώνα τους την Τρίτη.

Έπαιξαν το περασμένο καλοκαίρι στον δεύτερο γύρο του US Open, με τον Στέφενς να κερδίζει εύκολα με 6-4, 6-2.

«Νομίζω ότι την τελευταία φορά που την έπαιξα ήμουν πολύ νευρικός όταν μπήκα στον αγώνα. Όχι επειδή ήταν η Σλόουν. Ακριβώς επειδή ήμασταν στο Ashe και ήταν εξ ολοκλήρου αμερικανικός αγώνας. Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι περίμεναν πολλά από εμένα σε εκείνο τον αγώνα», είπε ο Γκάουφ είπε.

«Μπαίνοντας… [είμαι] απλώς θα το προσεγγίσω όπως κάθε άλλο ματς. Πρέπει να επιστρέψω και να δω αυτό το ματς και να δω τι μπορώ να μάθω από αυτό».

Η Gauff, 18 ετών, βρίσκεται στον δεύτερο συνεχόμενο προημιτελικό του Roland Garros χάρη στη νίκη με 6-4, 6-0 επί της Νο. 31 Elise Mertens.

Ο Νο. 18, ο Γκάουφ, έχασε ένα μπρέικ δύο φορές στο πρώτο σετ κόντρα στον Μέρτενς, αλλά κέρδισε τα τελευταία οκτώ παιχνίδια του αγώνα. Φόρεσε τον Mertens κατά τη διάρκεια 82 λεπτών με άμυνα παγκόσμιας κλάσης. Ο Γκάουφ κέρδισε 51 από τους 75 συνολικά πόντους με περισσότερες από πέντε βολές στον αγώνα.

Ο Μέρτενς, ο οποίος έχασε μεγάλο μέρος της σεζόν στα χωμάτινα γήπεδα πριν από το Γαλλικό Όπεν λόγω τραυματισμού, πέτυχε 25 αδικαιολόγητα λάθη και μόνο 15 νικητές. Ο Gauff, αντίθετα, πέτυχε 19 νικητές σε 17 μη αναγκασμένα λάθη. Επίσης, έσπασε τον Μέρτενς έξι φορές και κέρδισε 17 από τους 20 πόντους που πήγε στα δίχτυα.

«Νιώθω ότι κάθε αγώνα γίνομαι καλύτερος», είπε ο Gauff. «Νομίζω ότι σήμερα, παρόλο που είχα κάποιες δύσκολες στιγμές, μπόρεσα να το ξεπεράσω. Πραγματικά νιώθω ότι προοδεύω σε κάθε αγώνα».

«Σίγουρα νιώθω σιγουριά στο γήπεδο. Αισθάνομαι ότι ο πηλός ταιριάζει πολύ στο παιχνίδι μου. … Τα προηγούμενα τουρνουά αυτή τη χωμάτινη σεζόν, είχα μερικές καλές νίκες, αλλά δεν ήταν πραγματικά κανένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Νιώθω ότι μου έδωσε πολλά να μάθω και νομίζω ότι παίρνω αυτούς τους δύσκολους αγώνες που έχασα αυτή τη σεζόν και πραγματικά μαθαίνω από αυτούς και υποθέτω ότι δείχνω ότι τα πάω καλύτερα».

Ο Stephens, ο πρωταθλητής US Open του 2017, κέρδισε τον Νο. 23 Jill Teichmann, 6-2, 6-0, κερδίζοντας 12 παιχνίδια στη σειρά για να κλείσει τον αγώνα. Παίζει ως παίκτρια που δεν έχει ξεπηδήσει επειδή βρίσκεται στο Νο. 64 της παγκόσμιας κατάταξης.

Gauff και Stephens ήταν ανάμεσα στις πέντε Αμερικανίδες στον τέταρτο γύρο.

Amanda Anisimova, που κέρδισε στον πρώτο γύρο την τέσσερις φορές μεγάλη πρωταθλήτρια Ναόμι Οσάκα, υποκλίθηκε σε τρία σετ έναντι της δευτεραθλήτριας του US Open Leylah Fernandez, με 6-3, 4-6, 6-3.

Ο Fernandez, 19 ετών, θα συναντήσει στη συνέχεια έναν άλλο αριστερόχειρα στη Martina Trevisan, η οποία πέρασε από την Aliaksandra Sasnovich με 7-6(10), 7-5 σε 1 ώρα και 59 λεπτά για να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της σε εννέα ματς.

Δύο άλλες Αμερικανίδες θα παίξουν τη Δευτέρα.

Η Νο. 22 Μάντισον Κις θα αντιμετωπίσει την Νο. 29 Βερόνικα Κουντερμέτοβα από τη Ρωσία, ενώ η Νο. 11 Τζέσικα Πέγκουλα συναντά τη Ρουμάνα Irina-Camelia Begu. Εάν προκριθεί, θα μπορούσε να αντιμετωπίσει την Νο. 1 του κόσμου Iga Świątek — νικητή 31 συνεχόμενων αγώνων — στους προημιτελικούς.