Η Βραζιλία νοκ-άουτ της Νότιας Κορέας με 4-1 για να προκριθεί στα προημιτελικά

Η πάνω σειρά

Η Βραζιλία απέκλεισε τη Νότια Κορέα από το Παγκόσμιο Κύπελλο τη Δευτέρα για να προκριθεί στα προημιτελικά, σημειώνοντας την όγδοη συνεχόμενη φορά που η πιο επιτυχημένη ομάδα στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίνεται στον γύρο.

Βασικά Στοιχεία

Ο Βραζιλιάνος Βινίσιους Τζούνιορ σκόραρε εναντίον της Νότιας Κορέας μόλις επτά λεπτά μετά το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ακολουθούμενος από τον Νεϊμάρ με πέναλτι και τα γκολ των Ριτσάρλισον και Λούκας Πακέτα.

Ο Νεϊμάρ, με 77 γκολ με την εθνική ομάδα της Βραζιλίας, χρειάζεται μόνο ένα ακόμα για να ισοφαρίσει τον θρύλο του Βραζιλιάνου ποδοσφαίρου Πελέ για τον τίτλο του καλύτερου σκόρερ όλων των εποχών της χώρας (7 από αυτά τα γκολ ήταν σε Παγκόσμιο Κύπελλο).

Αν και η οπίσθια γραμμή της Νότιας Κορέας δυσκολεύτηκε να αμυνθεί ενάντια στις επιθέσεις της Βραζιλίας, ο Seung-Ho Paik σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο για να φέρει το σκορ στο 4-1 στο τέρμα.

Εκπληκτικό γεγονός

Η Βραζιλία έχει κερδίσει πέντε Παγκόσμια Κύπελλα, τα περισσότερα από οποιαδήποτε χώρα στην ιστορία των τουρνουά.

Τι να προσέχεις

Την Παρασκευή, η Βραζιλία θα αναμετρηθεί στα προημιτελικά με την Κροατία, η οποία προκρίθηκε στον επόμενο γύρο αφού νίκησε την Ιαπωνία με 3-1 στα πέναλτι μετά από ισοπαλία 1-1. Αν η Βραζιλία νικήσει την Κροατία, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Αργεντινής-Ολλανδίας Παρασκευής στα ημιτελικά.

Βασικό υπόβαθρο

Οι 11 ομάδες που παραμένουν στη διοργάνωση τη Δευτέρα είναι η Βραζιλία, η Ολλανδία, η Αργεντινή, η Γαλλία, η Αγγλία, η Κροατία, η Βραζιλία, το Μαρόκο, η Ισπανία, η Πορτογαλία και η Ελβετία. Οι ΗΠΑ ήταν χτύπησε έξω από την Ολλανδία το Σάββατο. Η Κροατία, η Ολλανδία, η Αργεντινή, η Αγγλία και η Γαλλία έχουν ήδη εξασφαλίσει τη θέση τους στους προημιτελικούς του τουρνουά, αφήνοντας τις έξι υπόλοιπες ομάδες να ανταγωνιστούν για τις τρεις υπόλοιπες θέσεις. Ο τελικός του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου.

Μεγάλος αριθμός

$ 440 εκατομμύρια. Τόσο μέσα χρηματικό έπαθλο Η FIFA θα προσφέρει στις 32 εθνικές ομάδες που συμμετείχαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο, συμπεριλαμβανομένων 42 εκατομμυρίων δολαρίων στον νικητή.