Η Άρσεναλ γιορτάζει τον αιώνα Arteta με νίκη 2-1 επί της Φούλαμ

Ήταν μια κερκίδα, παλιομοδίτικο τελείωμα, με την Άρσεναλ να ψάχνει και να ψάχνει για έναν καθυστερημένο, τόσο απαραίτητο νικητή. Το Emirates Stadium βρυχήθηκε για υποστήριξη. Δύο φορές, ο αναπληρωματικός Έντι Νκετία αφέθηκε ελεύθερος μέσα στο πέναλτι, δύο φορές ο αριθμός δεκατέσσερα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, αλλά η πίεση της Άρσεναλ αυξανόταν, οι κόκκινες φανέλες ξεχύθηκαν προς τα εμπρός. Η Φούλαμ ήταν αδύνατη.

Αλλά δεν σταματούσε την Άρσεναλ, ακόμα κι αν η ήττα της Φούλαμ ήταν τελικά αυτοπροκαλούμενη. Ήταν ο άψογος Leno, πρώην Άρσεναλ, που τελικά υποχώρησε, χτυπώντας την μπάλα. Ο Γκάμπριελ, υπαίτιος για την ισοφάριση του Αλεξάντερ Μίτροβιτς, υποχρέωσε και πέτυχε τον νικητή στο 85ο λεπτό με ένα απλό τάπ-ιν, 2-1.

Ήταν ένα άθλιο γκολ, αλλά υπήρχε ένα παράξενο παλιό, ελκυστικό χάος για την Άρσεναλ σε εκείνα τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο χρόνος τραυματισμού ήταν τρενάκι, όπως και ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκάμπριελ μπήκε μπροστά, συγκρούστηκε με τον Μπόμπι Ντεκόρντοβα-Ριντ, παραλίγο να τραυματιστεί. Ο προπονητής Mikel Arteta στήριξε την άμυνα με τον Rob Holding και τον Takehiro Tomiyasu. Ο Μαρτινέλι στριμώχτηκε. Ωστόσο, το γήπεδο αναπηδούσε, οι οπαδοί αγκάλιασαν άλλους τρεις βαθμούς. Η PA έπαιξε το "Tequila by The Champs" για να γιορτάσει.

Κατά καιρούς δούλευε, αλλά η Άρσεναλ είχε πράγματι πολλά να χαρίσει: μετά από τέσσερις αγώνες και τέσσερις νίκες, η Άρσεναλ παραμένει αήττητη και στην κορυφή του πρωταθλήματος. Δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος για τον Αρτέτα να γιορτάσει έναν αιώνα αγώνων στην Πρέμιερ Λιγκ ως προπονητής, ένα σημαντικό ορόσημο που έχουν φτάσει μόνο τρεις άλλοι Ισπανοί προπονητές – ο Πεπ Γκουαρδιόλα, ο Ραφαέλ Μπενίτεθ και ο Ρομπέρτο ​​Μαρτίνεθ. Ήταν η 53η νίκη του, μόλις μία λιγότερη από τον Αρσέν Βενγκέρ στους πρώτους 100 αγώνες του.

Αυτή η Άρσεναλ είναι πολύ μια στην εικόνα του Αρτέτα. Το περασμένο καλοκαίρι η Άρσεναλ ξόδεψε κάθε άλλη ομάδα, πληρώνοντας 140 εκατομμύρια λίρες για να φέρει τους Ben White, Aaron Ramsdale, Martin Odegaard, Tomiyasu, Albert Sambi Lokonga και Nuno Tavares στο Βόρειο Λονδίνο. Στο τελευταίο παράθυρο, ο λονδρέζικος σύλλογος ξόδεψε £119,75 εκατομμύρια για τους Γκάμπριελ Ζεσούς, Ολεξάντρ Ζιντσένκο, Φάμπιο Βιέιρα, Ματ Τέρνερ και τον Βραζιλιάνο νεαρό Μαρκίνιο.

Αυτή η σημαντική δαπάνη επέτρεψε στον Αρτέτα να φτιάξει μια ομάδα που τελικά φαίνεται ανταγωνιστική. Ο Ισπανός έμεινε χωρίς τον Ζιντσένκο και τον Τόμας Παρτέι κόντρα στον αντίπαλο της πόλης. Αντιμετώπισαν ένα διάστρεμμα στο αριστερό γόνατο και τον δεξί μηρό, αντίστοιχα, αλλά είχε μικρή σημασία, ούτε όταν μια απολύτως ασυγχώρητη γκάφα του αμυντικού Γκάμπριελ επέτρεψε στον Μίτροβιτς να δώσει το προβάδισμα στη Φούλαμ στο 56ο λεπτό. Ήταν το πιο ανόητο γκολ που δεχθήκατε σε μια υπερβολικά αργή προσπάθεια να το παίξετε από την πλάτη.

Αλλά η Άρσεναλ απάντησε μέσα σε λίγα λεπτά, ο Όντεγκαρντ ισοφάρισε με μια προσπάθεια που ακολούθησε. Για άλλη μια φορά, ο Νορβηγός είχε μεγάλη αξία για τον λονδρέζικο σύλλογο. Ο Όντεγκαρντ βρισκόταν συχνά στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή, μια συνέχεια της αστρικής του ικανότητας να δημιουργεί ευκαιρίες για την ομάδα. Από την άφιξή του από τη Ρεάλ Μαδρίτης, πρώτος ως δανεικός, η επιρροή του Νορβηγού ήταν αδιαμφισβήτητη. Στα 23 του και ως νέος αρχηγός του συλλόγου, ήταν ίσως ο πιο εντυπωσιακός παίκτης της Άρσεναλ απέναντι στη Φούλαμ, περισσότερο από την υπογραφή του Γκάμπριελ Ζεσούς, ο οποίος δεν κατάφερε να προσθέσει δύο γκολ και τρεις ασίστ.

Αντίθετα, ο συμπατριώτης του Βραζιλιάνος και συνονόματός του πήγε από το μηδέν σε ήρωα, άρπαξε τον δεύτερο της Άρσεναλ για να ολοκληρώσει μια εξαιρετική νίκη επιστροφής. Υπήρχε χαρακτήρας και ψυχραιμία, ακόμα και σε εκείνα τα ξέφρενα τελευταία λεπτά. Η Αρέτα πετάχτηκε με ένα πλατύ χαμόγελο. Το Βόρειο Λονδίνο ήταν σε λειτουργία πάρτι. Αυτή θα μπορούσε να είναι η αρχή μιας ιδιαίτερης σεζόν για την Άρσεναλ.