Η Αργεντινή προηγείται 2-0 μετά το σκορ των Μέσι και Ντι Μαρία

Η πάνω σειρά

Ο Λιονέλ Μέσι και ο Άνχελ Ντι Μαρία σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 εναντίον της Γαλλίας στο πρώτο ημίχρονο του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA 2022 την Κυριακή, σε ένα παιχνίδι που πιθανότατα είναι το τελευταίο για τον 35χρονο θρύλο της Αργεντινής. πυροβόλησε την κατάκτηση του μεγαλύτερου τίτλου του αθλήματος.

Βασικά Στοιχεία

Ο Μέσι —που θεωρείται ευρέως ο κορυφαίος της γενιάς του— αντιμετωπίζει μια γαλλική επίθεση με επικεφαλής τον 23χρονο Kylian Mbappé, που θεωρείται από πολλούς ως ο κληρονόμος του Αργεντινού σταρ ως ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο.

Ο Μέσι και ο Μπαπέ από κοινού οδηγούν τους πίνακες σκόρερ της διοργάνωσης με πέντε γκολ ο καθένας και τρεις και δύο ασίστ αντίστοιχα.

Ο τελικός στο Lusail θα είναι μια ευκαιρία για τον Messi -που έχει κερδίσει κάθε άλλο σημαντικό τρόπαιο στο παιχνίδι- να ξεπεράσει την απογοήτευση της ήττας 1-0 από τη Γερμανία στον τελικό του 2014, όπου έχασε την ευκαιρία να σκοράρει λίγο μετά το ημίχρονο. .

Η ιστορία επίσης παραπέμπει στη γαλλική ομάδα και τον Mbappé που επιδιώκουν να γίνουν η πρώτη ομάδα εδώ και έξι δεκαετίες που κατακτά διαδοχικά Παγκόσμια Κύπελλα—ένα κατόρθωμα που πέτυχε τελευταία η Βραζιλία του Pele.