Η Αργεντινή επιζεί από την εκπληκτική επιστροφή της Ολλανδίας για να φτάσει στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η πάνω σειρά

Αργεντινή και ο σταρ επιθετικός Λιονέλ Μέσι προχωρούν στους ημιτελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού επέζησαν από μια συγκλονιστική επιστροφή με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από την Ολλανδία σε έναν αγώνα που πολλοί αποκαλούν τον πιο διασκεδαστικό του τουρνουά μέχρι στιγμής.

Βασικά Στοιχεία

Η Αργεντινή κέρδισε τον αγώνα με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, αφού το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2 μετά την παράταση.

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Μέσι και Ναχουέλ Μολίνα, αλλά έχασε το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Ολλανδία πέτυχε το πρώτο γκολ πίσω στο σκορ του Γουάουτ Βέγκχορστ στο 83ο λεπτό, στη συνέχεια ισοφάρισε τον αγώνα με ένα άλλο γκολ του Γουέγκορστ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων με λίγα δευτερόλεπτα για να απομείνουν.

Μεγάλος αριθμός

17. Τόσες κίτρινες κάρτες βγήκαν στο χαοτικό ματς, σημειώνοντας νέο ρεκόρ Μουντιάλ. Δεν υπήρχαν κόκκινες κάρτες.

Τι να προσέχεις

Η Αργεντινή αντιμετωπίζει την Κροατία στα ημιτελικά την Τρίτη, αφού η Κροατία έκανε μια τεράστια ανατροπή νωρίτερα την Παρασκευή, χτυπώντας εκτός φαβορί τουρνουά Βραζιλία.

Βασικό υπόβαθρο

Η πορεία της Αργεντινής παρακολουθείται στενά σε όλο τον κόσμο, καθώς αναμένεται να είναι η τελευταία ευκαιρία για τον Μέσι, 35 ετών, να κερδίσει το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του κόσμου. Έφτασε κοντά στη νίκη το 2014, όταν η Αργεντινή έχασε από τη Γερμανία στην παράταση του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 είναι πλέον η μόνη άλλη φορά στην καριέρα του που έχει προχωρήσει πέρα ​​από την προημιτελική φάση. Η Ολλανδία μπήκε στον αγώνα ως αουτσάιντερ παρά την ισχυρή απόδοση στη φάση των ομίλων και το 3-1 νίκη επί των ΗΠΑ στο γύρο των 16.

Εφαπτομένος

Το Μαρόκο είναι η μόνη άλλη μη ευρωπαϊκή ομάδα που έχει απομείνει στο Παγκόσμιο Κύπελλο, και έχει ήδη γράψει ιστορία ως το πρώτο αραβικό έθνος που έφτασε στα προημιτελικά. Εάν το Μαρόκο κερδίσει τον αγώνα του με την Πορτογαλία το Σάββατο, θα γίνει η πρώτη αφρικανική ομάδα που θα περάσει ποτέ στα ημιτελικά.

Περισσότερες Πληροφορίες

Σοκ του Μουντιάλ: Η Κροατία αποκλείει την αγαπημένη Βραζιλία ακόμα και όταν ο Νεϊμάρ ισοφαρίζει το ρεκόρ γκολ του Πελέ (Forbes)

Η ομάδα ανδρών των ΗΠΑ αποκλείστηκε από το Παγκόσμιο Κύπελλο με ήττα 3-1 από την Ολλανδία (Forbes)

Τι να παρακολουθήσετε στο τελικό Stretch του Παγκοσμίου Κυπέλλου: Η τελευταία στάση του Μέσι, Νεϊμάρ εναντίον. Pelé, Marocco's Run For The Ages and More (Forbes)