Ο Άνχελ Ντι Μαρία δίνει ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι καθώς η Γιουβέντους προκρίνεται στο Γιουρόπα Λιγκ

Με αφαίρεση 15 πόντων καθιστώντας την εγχώρια επιτυχία αδύνατη για τη Γιουβέντους αυτή τη σεζόν, η UEFAΕΕΣ
Το Europa League έχει πάρει ακόμα μεγαλύτερη σημασία για τους γίγαντες του Τορίνο.

Αυτή η τιμωρία - συζητήθηκε στο αυτήν την προηγούμενη στήλη – άφησε τους Bianconeri 12 βαθμούς μακριά από την πρώτη τετράδα, καθιστώντας την κατάκτηση του Europa League αναμφισβήτητα τον καλύτερο τρόπο για να εξασφαλίσουν μια θέση στο Champions League για την αγωνιστική περίοδο 2023/24.

Ωστόσο, μετά την ισοπαλία του πρώτου αγώνα της σύγκρουσης της φάσης των 32 με τη Ναντ με 1-1 εντός έδρας, η Γιούβε πήγε στη Γαλλία με πολλή δουλειά να κάνει αν ήθελε να συνεχίσει την πρόοδό της στη διοργάνωση.

Όπως συμβαίνει όλη τη σεζόν, μια μακρά λίστα τραυματισμών θα πρόσθετε ένα επιπλέον επίπεδο δυσκολίας στις πιθανότητές τους, με τους Federico Chiesa, Arkadiusz Milik, Paul Pogba και Fabio Miretti να χάνουν το ταξίδι με διάφορα προβλήματα.

Μπαίνει ο Άνχελ Ντι Μαρία.

Είχαν περάσει μόλις τέσσερα λεπτά από το δεύτερο σκέλος, όταν ο Nicolò Fagioli κέρδισε την κατοχή στα βαθιά στο ημίχρονο της Ναντ, έκανε μερικές πινελιές και μετά διάλεξε τον Di María στην άκρη του κουτιού.

Ο Αργεντινός διεθνής δεν έδειξε κανένα δισταγμό, έστειλε αμέσως τη μπάλα με μια δυνατή προσπάθεια, που βρήκε την πάνω γωνία των διχτυών και άφησε τον πρώην τερματοφύλακα της Φιορεντίνα, Άλμπαν Λαφόν, να πιάνει τον αέρα.

Λίγο περισσότερο από 10 λεπτά αργότερα, ο Ντι Μαρία τακτοποίησε αποτελεσματικά την ισοπαλία, μαζεύοντας την μπάλα σε σχεδόν ίδια θέση, αλλά αυτή τη φορά επέλεξε να οδηγήσει προς το τέρμα, στρογγυλεύοντας τον τερματοφύλακα και έναν αμυντικό πριν επιχειρήσει ένα σουτ το οποίο ο αμυντικός Nicolas Pallois μπλόκαρε με το χέρι του. ξάπλωσε στο έδαφος.

Ο διαιτητής τον απέβαλε και καταλόγισε ένα πέναλτι, το οποίο εκτοξεύτηκε αμέσως από τον Ντι Μαρία. Με έναν επιπλέον παίκτη, η Γιούβε έκανε το πλεονέκτημά της να μετρήσει και άσκησε την πίεση, με πολλές ευκαιρίες να προσθέσει και μια τρίτη πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου.

Η μακρινή προσπάθεια του Ντι Μαρία ανάγκασε μια ωραία απόκρουση του Λαφόν, ο Αντριέν Ραμπιό έβαλε κεφαλιά πάνω από το δοκάρι από κοντά και ο Φίλιπ Κόστιτς χτύπησε στο δοκάρι με ένα δυνατό σουτ.

Περισσότερες ευκαιρίες ήρθαν μετά την ανάπαυλα, προτού τελικά η Γιούβε να πάρει άλλη μια αναμέτρηση με γκολάρα. Η έξυπνη πάσα του Di María έβαλε τον Alex Sandro στο τέρμα μόνο για να δει την προσπάθειά του να απορρίπτεται από τον Lafont και τη συνέχεια του Dusan Vlahovic να πέφτει στον αέρα.

Ο Ντι Μαρία συνάντησε μια κεφαλιά που ο Λαφόντ απομάκρυνε με παλάμη, αλλά καθώς ο Βλάχοβιτς έκανε την τελική του προσπάθεια, ο διαιτητής έδειξε ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή στην προσπάθεια του Ντι Μαρία.

Από εκεί ήταν απλώς θέμα να δούμε τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά, αλλά δεν υπήρχε αμφιβολία ότι ο Αργεντινός σταρ ήταν η διαφορά μεταξύ των δύο πλευρών, δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι αποδίδει όταν έχει μεγαλύτερη σημασία.

«Είμαι πραγματικά χαρούμενος που μπόρεσα να ολοκληρώσω την καλή δουλειά της ομάδας και να τη μετατρέψω σε γκολ», είπε. Sky Italia μετά τον αγώνα. «Θέλαμε να περάσουμε στον επόμενο γύρο, το Γιουρόπα Λιγκ είναι πολύ σημαντικό για εμάς.

«Περίμενα πολύ καιρό για μια τέτοια ευκαιρία με τη φανέλα της Γιούβε και μπόρεσα να ανεβάσω τον πήχη. Προσπαθώ να βοηθήσω την ομάδα, κερδίσαμε και είμαστε στη φάση των 16.

«Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει πολλά για τη σεζόν μας, κερδίζοντας εδώ με όλο το γήπεδο να επευφημεί εναντίον μας, αλλά πήραμε αυτό που θέλαμε».

Ο Μαξ Αλέγκρι ήταν επίσης σαφώς ευχαριστημένος, χρησιμοποιώντας τη δική του συνέντευξη μετά τον αγώνα με τον ίδιο τηλεοπτικό σταθμό για να υπογραμμίσει το γεγονός ότι ο Ντι Μαρία είναι πραγματικά ένα ιδιαίτερο ταλέντο.

«Είναι πρωταθλητής και διαφορετικός από τους άλλους», είπε ο προπονητής Sky Italia. «Του έρχονται όλα εύκολα, ανεβάζει το συνολικό επίπεδο της ομάδας και οι άλλοι νιώθουν όλοι πιο χαλαροί στην παρουσία του.

«Βλέπει πράγματα που οι άλλοι δεν μπορούν. Ο Ντι Μαρία είναι στην κατηγορία των πραγματικών πρωταθλητών».

Αυτό είναι αναμφίβολα αλήθεια, όπως απέδειξε για άλλη μια φορά στο Stade de la Beaujoire.