Ο Alexander Zverev νίκησε τον 19χρονο Carlos Alcaraz για να φτάσει στους ημιτελικούς του French Open

Ο Alexander Zverev παραμένει ζωντανός για τον πρώτο του τίτλο Grand Slam, ενώ ο Carlos Alcaraz θα πρέπει να περιμένει την επόμενη ευκαιρία.

Ο Ζβέρεφ, ο Νο. 3-seeded Γερμανός, κέρδισε την πρώτη του νίκη στο Top-10 σε μεγάλο αγώνα νικώντας το Νο. 6 Alcaraz με 6-4, 6-4, 4-6, 7-6(7) σε 3 ώρες και 16 λεπτά. για να προκριθεί στον δεύτερο συνεχόμενο ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός. Η ήττα έσπασε ένα σερί 14 νικών για τον Αλκαράζ, ο οποίος μπήκε στο Παρίσι ως το δεύτερο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου πίσω από τον Νο. 1 στον κόσμο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Ζβέρεφ, ο οποίος είχε 0-11 εναντίον αντιπάλων του Top-10 στα Slams, θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον νικητή μεταξύ του υπερασπιστή του πρωταθλητή Τζόκοβιτς και του 13 φορές νικητή του Ρολάν Γκαρός, Ραφαέλ Ναδάλ. Ηττήθηκε στα περσινά ημιτελικά από τον Στέφανο Τσιτσιπά σε πέντε σετ.

«Είμαι χαρούμενος που θα παίξω είτε στο Νο. 1 του κόσμου είτε στο King of Clay στη συνέχεια», είπε ο Zverev στον Jon Wertheim του Tennis Channel.

Μετά από ένα διπλό σφάλμα του Alcaraz έδωσε στον Zverev ένα διάλειμμα για το προβάδισμα 5-4 στο τέταρτο, ο Zverev σέρβιρε για το ματς, αλλά το ιστορικό του σερβίς σε μεγάλα σημεία τον δάγκωσε ξανά και ο Alcaraz έκανε θραύση για 5-όλα.

Στο τάι μπρέικ, ο Ζβέρεφ κέρδισε το πρώτο του ματς πόιντ στο 7-6, αλλά στη συνέχεια χτύπησε ένα μπακ χάντ στα δίχτυα. Σημάδεψε το δεύτερο ματς που είχε σώσει ο Αλκαράζ στο δεκαπενθήμερο, αφού έσωσε ένα από τον Άλμπερτ Ράμος-Βινόλας στον δεύτερο γύρο.

Με τον Αλκαράζ να σερβίρει στο 7-8, ο Ζβέρεφ κέρδισε έναν νικητή επιστροφής με ταχύτητα 95 μίλια/ώρα στο δεύτερο πόντο αγώνα για να κερδίσει τη νίκη.

«Ήταν προφανώς ένας φανταστικός αγώνας», είπε ο Ζβέρεφ. «Ο Κάρλος φαινόταν πραγματικά αήττητος στο χώμα μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν, οπότε είμαι προφανώς ευχαριστημένος με την απόδοσή μου. Ήξερα ότι έπρεπε να παίξω το καλύτερο μου τένις από το πρώτο σημείο και το έκανα. Και είμαι χαρούμενος που θα το κλείσω σε τέσσερα σετ γιατί το πέμπτο θα ήταν δύσκολο».

Ο Ζβέρεφ παραμένει ζωντανός για τον πρώτο του μεγάλο τίτλο. Αυτός έχασε στον τελικό του US Open του 2020 μετά από δύο σετ για αγάπη με τον Dominic Thiem και τώρα έφτασε σε άλλους τρεις μεγάλους ημιτελικούς.

"Είμαι στους ημιτελικούς μιας μεγάλης κατηγορίας και μόλις κέρδισα τον καλύτερο παίκτη στο χωμάτινο γήπεδο που είχαμε αυτή τη σεζόν, οπότε νομίζω ότι δείχνει ότι μπορώ να παίξω καλά επίσης", είπε ο Zverev. «Νομίζω ότι οι άνθρωποι μερικές φορές το ξεχνάνε αυτό. Είμαι εδώ και αρκετό καιρό τώρα».

Ο Αλκαράζ είχε κερδίσει 14 συνεχόμενους αγώνες, συμπεριλαμβανομένης της κατάκτησης του τίτλου στη Μαδρίτη, όπου κέρδισε έγινε ο πρώτος άνθρωπος που νίκησε τους Ναδάλ και Τζόκοβιτς στο ίδιο χωμάτινο γήπεδο. Επιδίωκε να γίνει ο νεότερος ημιτελικός του Ρολάν Γκαρός από τον Ναδάλ το 2005. Ο Αλκαράζ δεν έχει φτάσει ακόμη σε μεγάλο ημιτελικό, αλλά μόλις έκλεισε τα 19 του.

Ωστόσο, το μέλλον φαίνεται λαμπρό γι' αυτόν και είναι θέμα χρόνου να περάσει σε έναν τελικό Slam.